Jestes tutaj: Home » WYDARZENIA » Polska » Obchody Dnia Sprawiedliwego Handlu

Obchody Dnia Sprawiedliwego Handlu

Gra miejska, degustacja ciastek, kawy i herbaty Fair Trade, kącik ekologiczny dla najmłodszych– to atrakcje przygotowane z okazji Międzynarodowego Dnia Sprawiedliwego Handlu w Krakowie. W Warszawie i Poznaniu Śniadanie Fairtrade, w Gdańsku happening „Neptun w filiżance”.

Codziennie kupujemy jedzenie, ubrania, kosmetyki, środki czystości, wodę, energię, benzynę, usługi. Za każdą z tych rzeczy płacimy. Odpowiedzialna (świadoma, zrównoważona) konsumpcja oznacza spojrzenie z innej perspektywy na pieniądze, którymi dysponujemy. Pieniądze działają jak głos wyborczy, za pomocą którego opowiadamy się za lub przeciwko określonej sprawie. Nawet drobne, codzienne zakupy produktów takich jak kawa, herbata, płatki zbożowe czy worki na śmieci stanowią nasze prywatne „głosowanie”. Zakup żywności ekologicznej to oddanie głosu na ochronę środowiska naturalnego, a zakup produktu Sprawiedliwego Handlu to wyraz naszego poparcia dla przestrzegania praw człowieka.

Kraków

Polska Zielona Sieć, Instytut Socjologii UJ i Polska Akcja Humanitarna zapraszają na Dzień Sprawiedliwego Handlu. Start 12 maja o godz. 11.00 w kawiarni ESZE, ul. Józefa 18 – to jedno z niewielu miejsc w Krakowie, gdzie na co dzień podawana jest kawa i herbata pochodząca ze Sprawiedliwego Handlu. W kawiarni od godz. 11.00 do 17.00 czekać będą wolontariusze, zapraszając do:

  • wzięcia udziału w konkursie na zrobienie oryginalnej koszulki recyklingowej (materiały i Tshirty na miejscu),
  • degustacji ciastek, kawy i herbaty Fair Trade,
  • ekologicznego kącika zabaw dla najmłodszych.

Dla wszystkich chętnych przygotowana została GRA MIEJSKA. Start od godz. 12.00 przy planszy Fair Trade przy studni obok baru „U Endziora”. Tam czeka pierwsze zadanie i pierwsze wskazówki, które zaprowadzą w eko-etyczne zakątki Kazimierza. Na osoby, które rozwikłają zagadkę i szczęśliwie dotrą do mety czekają „fairtrade’owe” i ekologiczne nagrody!

Warszawa

Pokaz parzenia kawy Fair Trade, konkursy, dyskusje, wystawa zdjęć– to tylko niektóre z atrakcji warszawskiego śniadania Fairtrade, które odbędzie 12 maja się w Ethno Cafe Bily Konicek.

 Motto wydarzenia brzmi: „Obudź świat! Zmień go zmieniając swoje śniadanie”. Śniadanie rozpoczyna się w sobotę 12 maja o godzinie 10 i potrwa do 14.

Organizatorzy wydarzenia zaproponują przybyłym wyśmienitą kawę Fairtrade&Bio z Republiki Dominikany za symboliczną złotówkę. W menu kawiarni tego dnia także inne produkty Fairtrade: szeroki wybór herbat (BIO i FAIRTRADE), czekoladowe płatki śniadaniowe z jogurtem (BIO i FAIRTRADE), suszone mango i ananasy (BIO i FAIRTRADE), wafle ryżowe z kremem czekoladowym lub miodem (BIO i FAIRTRADE), sok pomarańczowy i biocola (BIO i FAIRTRADE).

Poznań

Z okazji Międzynardowego Święta Sprawiedliwego Handlu poznańska Ekowiarnia zaprasza na śniadanie i kawę ze znakiem Fairtrade.

Śniadanie Fair Trade odbędzie się 12 maja w godzinach od 10.00 do 14.00 w siedzibie Ekowiarni przy ulicy Ratajczaka 18 (Pasaż Apollo).

Ekowiarna – Organic Cafe to pierwszy w Poznaniu lokal gastronomiczny bazujący na certyfikowanych, ekologicznych produktach. Oprócz serwowania potraw na miejscu zajmuje się także eko cateringiem.

Gdańsk

Międzynarodowy Dzień Sprawiedliwego Handlu w Gdańsku obchodzony będzie dzień później (13 maja), ale za to w niekonwencjonalny sposób.

Jak zapowiadają organizatorzy, w trakcie happeningu zaprezentowana zostanie instalacja „Neptun w filiżance” a każdy z uczestników będzie mógł skosztować gdańskiej kawy ze Sprawiedliwego Handlu. Pierwszych 100 Gdańszczan, którzy przyniosą swoją filiżankę otrzyma puszkę kawy Fair Trade z herbem miasta. Impreza startuje 13 maja na Długim Targu o godz. 11 i potrwa do 16.

Przygotowywany jest także flashmob z udziałem mieszkańców Gdańska powiadamianych drogą meilową i sms-ową poniższym komunikatem: „Największa filiżanka w Polsce Neptun w filiżance? Czy to możliwe? Przynieś swoją napełnimy ją. Gdańsk, Długi Targ 13 maja godz. 11 do16 Zabierz rodzinę i znajomych”.

 Więcej na temat akcji: http://ekonsument.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


7 − = pięć

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 325 598 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony