Jestes tutaj: Home » WYDARZENIA » Polska » Polski Dzień Radia

Polski Dzień Radia

11 kwietnia corocznie w Polsce obchodzony jest Dzień Radia, którego celem jest podkreślenie roli tego środka przekazu w codziennym życiu społeczeństwa.

Za początkową datę polskiej radiofonii uznaje się 4 listopada 1918 r., kiedy to  przejęta od zaborców wojskowa stacja radiotelegraficzna w Krakowie nadała pierwsze radiogramy w języku polskim. 19 listopada 1918 r. nastąpiło też przejęcie stacji warszawskiej, która mieściła się w Cytadeli. To stąd drogą radiową przesłano komunikat do Paryża, oznajmiający powstanie niepodległego państwa polskiego. 6 stycznia 1919 r. nastąpiło przejęcie stacji w Poznaniu, która prowadziła korespondencję z zagranicą. Wszystkie wspomniane radiostacje pracowały na falach długich, komunikując się wyłącznie za pomocą telegrafii.

10 sierpnia 1921 r. rozpoczęła w Polsce działalność cywilna służba radiokomunikacyjna, a w 1923 r. w Warszawie przy ul. Narbutta 29 powstało Polskie Towarzystwo Radiotechniczne, które odpowiadało za wytwarzanie odbiorników i podzespołów radiowych. Co ciekawe, zanim w Polsce pojawiły się pierwsze stacje nadawcze, polscy konstruktorzy budowali już odbiorniki radiowe. Do najbardziej znanych należał inż. Stefan Janczarski, który opracował tani, jednolampowy odbiornik, który był później produkowany przez Polskie Zakłady Radiotechniczne w Warszawie.

3 czerwca 1924 w Dzienniku Ustaw R.P. ustawy sejmowej z 8 kwietnia 1924 r. o poczcie, telegrafie i telefonie, która obejmowała również radiotelegrafię i radiotelefonię. Rozporządzenie dotyczące ustawy ustaliło opłaty abonamentowe oraz określiło warunki dotyczące produkcji i sprzedaży sprzętu radiowego. Ustawa ta pozwalała osobom fizycznym i prawnym ubiegać się o koncesję na zakładanie i eksploatację urządzeń radiotelefonicznych.

Pierwszy regularny program radiowy zainaugurowano 1 lutego 1925 r. punktualnie o godz. 18. Audycja początkowo trwała 1 godzinę (od 18 do 19). 18 sierpnia 1925 r. koncesję na budowę i eksploatację urządzeń radiofonicznych na terenie Rzeczypospolitej otrzymała Spółka z o.o. „Polskie Radio”, która 18 kwietnia 1926 r. o godz. 17 rozpoczęła oficjalne nadawanie. W kolejnych latach nastąpiło uruchomienie stacji nadawczych w: Krakowie (1927), Poznaniu (1927), Katowicach (1927), Łodzi (1930) i Toruniu (1935).

Obecnie, dzięki postępowi technicznemu i szerokiej dostępności zarówno do odbiorników radiowych, jak i pasm nadawczych, w naszym kraju funkcjonuje kilkadziesiąt mniejszych i większych stacji radiowych. Największe to: RMF FM, Radio ZET, Polskie Radio.

Za wynalazcę radia uważa się powszechnie syna włoskiego kupca z Lombardii Guglielmo Marconiego, który doświadczenia z przesyłaniem i odbiorem fal radiowych rozpoczął w roku 1894. Pracując w amatorskich warunkach, we wrześniu 1895 r. uzyskał łączność radiową na odległość 1 kilometra.
Konkurentem do tytułu wynalazcy jest także rosyjski fizyk Aleksander Popow, który 7 maja 1895 r. w czasie posiedzenia Rosyjskiego Towarzystwa Fizyko-Chemicznego w Petersburgu przedstawił pracę pt. „O stosunku proszków metalowych do drgań elektrycznych” i po raz pierwszy przedstawił publicznie przyrząd do wykrywania i rejestracji drgań elektrycznych. 24 marca 1896 r. udało się Popowowi nawiązać łączność radiową i przekazać telegraficznie znaki na odległość ok. 250 metrów.

Radio służyło początkowo do przekazywania znaków alfabetu Morse’a, a dopiero później dźwięku. Dziś obok telewizji radio jest najważniejszym elementem tzw. czwartej władzy. Umożliwia szybkie przekazywanie informacji i ma wpływ na opinie społeczne. Spośród wszystkich środków przekazu, radio ma największy zasięg, stając się w ten sposób potężnym, a jednocześnie niskobudżetowym narzędziem komunikacji, docierającym do największej liczby ludzi, w tym także do społeczności żyjących w odległych od cywilizacji regionach świata. Jak wynika z najnowszych badań, nawet w krajach rozwijających się ponad 75 procent gospodarstw ma odbiornik radiowy. W Afryce prawie 9 na każde 10 domów ma własne radio lub dostęp do niego. W ostatnich kilku latach we wschodniej Afryce nastąpiła także prawdziwa eksplozja nowych rozgłośni, nadających w lokalnych językach. Najbardziej spektakularnym przykładem jest Uganda, gdzie działa obecnie 150 radiostacji, z których 69 procent nadaje w jednym z 38 lokalnych języków używanych w tym kraju. W Afryce Subsaharyjskiej liczba prywatnych lokalnych stacji radiowych wzrosła w latach 2000 – 2006 o 360 procent; dla przykładu w Demokratycznej Republice Konga w roku 2000 było 10 lokalnych radiostacji, podczas gdy w bieżącym roku jest ich 150.

Na świecie pierwsza regularna stacja radiofoniczna zaczęła nadawać 2 listopada 1920 r. w Pittsburghu (USA). W Europie pierwsze odezwało się radio w Moskwie, co nastąpiło 22 marca 1922 r. Rozwój radiofonii w Polsce był opóźniony w stosunku do innych krajów europejskich, gdyż lata dwudzieste XX w. były dla Polski czasem odbudowy struktur państwowych i gospodarki po okresie zaborów i wojny.

Od bieżącego roku obchodzony jest także Światowy Dzień Radia, ang. World Radio Day, proklamowany przez UNESCO na 36. Sesji Konferencji Generalnej UNESCO 3 listopada 2011 roku. Pierwsze obchody odbyły się 13 lutego. Dzień ten upamiętnia inaugurację działalności rozgłośni Narodów Zjednoczonych, która powstała w 1946 roku. UNESCO chce w ten sposób zwrócić uwagę na znaczenie radia jako środka komunikacji na świecie, zarówno w krajach rozwiniętych, gdzie stacje radiowe wykorzystują nowe technologie jak i w krajach rozwijających się, gdzie radio stymuluje rozwój społeczeństwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


+ dziewięć = 11

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 325 598 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony