Jestes tutaj: Home » WYDARZENIA » Polska » Niezwykłe odkrycie polskich archeologów

Niezwykłe odkrycie polskich archeologów

W czynnym kamieniołomie wapieni koło Sławna (pow. Opoczno, woj. łódzkie) paleontolog dr Adrian Kin odkrył unikatowy w skali światowej zespół skamieniałości morskich i lądowych sprzed 148 mln lat. Jest to najbliższy znany odpowiednik wiekowy słynnego południowoniemieckiego Solnhofen. Naukowiec nazwał swoje odkrycie „istnym archiwum świata pierwotnego”.

Do niedawna uważano, że Solnhofen nie ma swojego odpowiednika na świecie. To jedno z najcenniejszych i najsłynniejszych stanowisk paleontologicznych świata. W drobnoziarnistych wapieniach tego kamieniołomu odkryto m.in. kompletny szkielet słynnego archaeopteryksa.
Na stanowisku koło Sławna wśród skamieniałości znaleziono skrzypłocze, krewetki, ryby, gady morskie, misternie ornamentowane muszle małżów, spiralnie zwinięte amonity o pięknie zdobionych drobnymi żeberkami muszlach, a także ważki, żuki oraz latające gady – pterozaury.

Stanowisko okazało się na tyle bogate, że do jego badania niezbędne było stworzenie międzynarodowego zespołu naukowców. Badania prowadzone są pod kierownictwem dr. Adriana Kina, który reprezentuje Stowarzyszenie Przyjaciół Nauk o Ziemi „Phacops” oraz Wydział Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Jagielońskiego.
Efektem prac naukowców jest publikacja w prestiżowym periodyku „Lethaia”. Przyszłe badania geologiczne prowadzone będą w ścisłej współpracy z Państwowym Instytutem Geologicznym.

Więcej szczegółów o sensacyjnym stanowisku i dokonanych na nim odkryciach dr Adrian Kin oraz dr Błażej Błażejowski przekażą w czwartek 12 kwietnia na konferencji w Muzeum Geologicznym PIG w Warszawie. Naukowcy pokażą również kolekcję najpiękniejszych skamieniałości i odcisków zwierząt morskich i lądowych, jakie dotychczas udało się zebrać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


− trzy = 4

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 324 817 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony