Jestes tutaj: Home » WYDARZENIA » Polityka » Marksistowska debata na Zamku

Marksistowska debata na Zamku

W poznańskim Centrum Kultury Zamek na ul. Święty Marcin 80/82, a właściwie w tamtejszym Holu Balkonowym, we wtorek, 17 kwietnia 2012, o godz. 18.00 miejsce mieć będzie debata pt. „Stary nowy Karol Marks? Widoki na przyszłość”. Wezmą w niej udział: Kinga Dunin, Grzegorz Jankowicz i Cezary Michalski. Wstęp wolny.

Ostatnio takie zjawiska, jak Ruch Oburzonych czy protest przeciw ACTA wskazują, że lewicowe idee wymagają powtórnego przemyślenia. A idee lewicowe to Karol Marks i wydaje się, że jest to postać, która właśnie powraca. Dzieje się tak, choć pytanie o jego wieczną żywotność ciekawe jest, ale z punktu widzenia filozofii, socjologii i ekonomii. Co prawda jest ono także interesujące dla współczesnej refleksji nad literaturą, teatrem i kinem, jednak najważniejszej odpowiedzi na nie udzielić można z perspektywy polityki. Osoby, których będzie można posłuchać, z którymi będzie można podyskutować:

1. Kinga Dunin to  publicystka, socjolożka i krytyczka literacka. Jest też autorką licznych i głośnych publikacji. Są to m. in.: „Tao gospodyni domowej”, „Karoca z dyni”, za którą otrzymała nominację do Nagrody Literackiej Nike w 2001, a także „Czytając Polskę: literatura polska po roku 1989 wobec dylematów nowoczesności” oraz zbioru felietonów „Zadyma”. W TVP 1 współprowadziła z Tomaszem Łubieńskim i Witoldem Beresiem program kulturalny „Dobre Książki” oraz w TVP Kultura ze Sławomirem Sierakowskim i Cezarym Mchalskim „Lepsze Książki”. Współzałożycielka Partii Zielonych, związana jest ze środowiskiem Krytyki Politycznej.

2. Cezary Michalski to dziennikarz, aktualnie publicysta tygodnika „Wprost” oraz felietonista „Krytyki Politycznej”. Dawny redaktor i publicysta „Dziennika Polska-Europa-Świat”. W przeszłości był redaktorem pism „Brulion” i „Debata”, jego teksty ukazywały się również w „Arcanach”, „Frondzie” i „Tygodniku Literackim”. W latach 1994-1996 pracował w redakcji kulturalnej TVP, w Radiu Plus, TV Puls i „Tygodniku Solidarność”. Wraz z Kingą Dunin i Sławomirem Sierakowskim prowadził program „Lepsze książki”.

3. Grzegorz Jankowicz jest krytykiem, filozofem literatury i tłumaczem. Na język polski przekładał teksty m.in.: R. Firbanka, G. Pereca, R. Rorty’ego i S. Žižka. Dużo wykłada: chociażbył literaturę polską na Uniwersytecie Indiana w Bloomington. Zajmuje się literaturą XX-wieczną, teoriami krytycznymi, kulturą popularną, współczesną poezją polską oraz relacjami między literaturą a sztukami wizualnymi. Obecnie jest redaktorem „Linii krytycznej” Wydawnictwa Ha!art, a także współprowadzi programy „Czytelnia” i „Poezjem” w TVP Kultura. Jest poza tym jurorem nagrody poetyckiej SILESIUS i dyrektorem wykonawczym Międzynarodowego Festiwalu Literatury im. Josepha Conrada.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


× pięć = 25

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 326 209 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony