Jestes tutaj: Home » WYDARZENIA » Polska » Polski rząd podpisał umowę zbrojeniową z USA

Polski rząd podpisał umowę zbrojeniową z USA

Polski rząd podpisał z USA umowę przedwstępną, która zakłada zlikwidowanie narodowych preferencji przy zakupach uzbrojenia. To koniec polskiego przemysłu zbrojeniowego – oceniają eksperci. Minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak zapewnia jednak, że umowa będzie korzystna dla obu państw.

 

 

Polsko-amerykańskie memorandum w sprawie otwarcia rynków zbrojeniowych zakłada, że Polska na równych zasadach będzie mogła startować w przetargach na dostawy sprzętu dla armii amerykańskiej,a Amerykanie dla armii polskiej.

Kilka dni przed podpisaniem umowy „Panorama” TVP2 alarmowała, że dokument zawiera niekorzystne dla Polski zapisy.
Minister Obrony Narodowej uważa, że obawy są na wyrost. Twierdzi, że dopuszczenie amerykańskich producentów zwiększy konkurencyjność, a nasze firmy mają szanse i powinny próbować ubiegać się o rozmaite zamówienia. Również Marcin Idzik, wiceszef MON odpowiedzialny za modernizację i zakupy dla armii, nie obawia się, że polskie przedsiębiorstwa zbrojeniowe przepadną w starciu z amerykańskimi gigantami.

Zapewnienia kierownictwa MON nie przekonują jednak części ekspertów, którzy obawiają się wejścia w życie memorandum. Według nich dopuszczenie amerykańskich produktów do przetargów na uzbrojenie to zamach na nasz rynek zbrojeniowy, który jest dobrem narodowym. Jednocześnie polskie przedsiębiorstwa nie mają szans zaistnieć w USA ze względu na to, że tamtejszy rynek uzbrojenia obwarowany jest bardzo rygorystycznymi przepisami, a także dlatego, że Amerykanie w zakupach uzbrojenia preferują zawsze rodzimych producentów.

Umowa w tej sprawie trafiła do prezydenta i czeka na jego podpis.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


8 × trzy =

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 324 817 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony