Jestes tutaj: Home » WYDARZENIA » Polska » Obchody drugiej rocznicy katastrofy smoleńskiej

Obchody drugiej rocznicy katastrofy smoleńskiej

10 kwietnia 2010 o godz. 8:41:06 czasu środkowoeuropejskiego wojskowy samolot Tu-154 z polską delegacją rządową lecącą na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej rozbił się pod Smoleńskiem. Katastrofy nie przeżyła żadna z osób obecnych na pokładzie.

W katastrofie zginęło 96 osób: prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką Marią, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, grupa parlamentarzystów, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, pracownicy Kancelarii Prezydenta, duchowni, przedstawiciele ministerstw, instytucji państwowych, organizacji kombatanckich i społecznych oraz osoby towarzyszące i załoga samolotu.

Była to druga pod względem liczby ofiar katastrofa w historii lotnictwa polskiego i największa pod względem liczby ofiar katastrofa w dziejach Sił Powietrznych RP.

W drugą rocznicę tej tragedii w całym kraju organizowane są specjalne uroczystości. W Warszawie biskup polowy Józef Guzdek odprawił w Katedrze Polowej mszę w intencji ofiar, następnie na cmentarzu wojskowym na warszawskich Powązkach przed pomnikiem upamiętniającym katastrofę złożono wieńce i zapalono znicze.

W kameralnej, cichej uroczystości wzięli udział przedstawiciele rodzin ofiar, a także delegacja rządowa z premierem Donaldem Tuskiem, ministrem obrony Tomaszem Siemoniakiem, zdrowia Bartoszem Arłukowiczem, rolnictwa Markiem Sawickim, MSW Jackiem Cichockim, sprawiedliwości Jarosławem Gowinem, szefem Kancelarii Prezydenta Jackiem Michałowskim, szefem Sztabu Generalnego gen. Mieczysławem Cieniuchem oraz prezydentem Warszawy Hanną Gronkiewicz-Waltz.

W godzinę katastrofy, o 8.41, delegacje MON i wojska złożyły wieńce i zapaliły znicze na cmentarzach w całej Polsce, gdzie pochowane zostały ofiary katastrofy związane z wojskiem, m.in. na grobach wiceministra obrony Stanisława Jerzego Komorowskiego i byłego szefa MON Jerzego Szmajdzińskiego.

W gmachu Sejmu złożone zostaną kwiaty pod tablicami upamiętniającymi wszystkich posłów i senatorów, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej oraz pod tablicą poświęconą b. marszałkowi Sejmu Maciejowi Płażyńskiemu. Po południu w kaplicy Pałacu Prezydenckiego odprawiona zostanie msza św. w intencji Marii i Lecha Kaczyńskich oraz pracowników prezydenckiej kancelarii, którzy zginęli pod Smoleńskiem.

W Smoleńsku i Katyniu odbędą się uroczystości upamiętniające ofiary katastrofy smoleńskiej oraz uroczystości rocznicowe związane ze zbrodnią katyńską. W uroczystościach weźmie udział polska delegacja rządowa na czele z ministrem kultury i dziedzictwa narodowego Bogdanem Zdrojewskim.

Polska prokuratura nadal prowadzi postępowanie w sprawie ustalenia przyczyn katastrofy smoleńskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


pięć − = 2

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 326 209 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony