Jestes tutaj: Home » SPORT » Atletic Bilbao – jedyny taki klub na świecie

Atletic Bilbao – jedyny taki klub na świecie

Atletic Bilbao w dobie komercjalizacji i tendencji polegającej na zatrudnianiu w drużynach tabunów obcokrajowców jest drużyną wyjątkową. To ewenement na skalę światową.

Wyjątkowa była też Barcelona, nie pozwalając przez lata na umieszczanie logo na koszulkach swoich piłkarzy. Całkiem niedawno zasada ta została złamana, lecz klub z Katalonii pozostał wierny zasadom i umieścił logo organizacji charytatywnych. Bilbao jednak rządzi się swoimi prawami. Baskowie to lud odrębny. Najczęściej wśród Europejczyków mają krew grupy 0, ich język nie przypomina żadnego europejskiego – specjaliści szukają jego źródeł na Kaukazie, ale do pełnej zgody nigdy nie doszli. W drużynie Bilbao zatrudnia się wyłącznie piłkarzy mający korzenie w regionie. Co jest znamienne, klub nie zatrudnia nawet piłkarzy z korzeniami Baskijskimi. Muszą to być tylko i wyłącznie rodowici Baskowie. Dewizą klubu jest tożsamość narodowa, którą wyznają również kibice. W ankiecie przeprowadzonej wśród kibiców przeważają opinie, iż klub powinien prowadzić nadal tę samą politykę nawet kosztem spadku z Ligi. Jednym z najważniejszych osiągnięć klubu jest niewątpliwie nieprzerwana gra w I Lidze Hiszpańskiej. Athletic Bilbao nigdy nie spadł z ekstraklasy! W trakcie 73 sezonów spędzonych w najwyższej klasie rozgrywkowej drużyna z Bilbao wywalczyła 8 tytułów mistrzowskich (w sezonach 1929/30, 1930/31, 1933/34, 1935/36, 1942/43, 1955/56, 1982/83, 1983/84) na podium plasując się aż 25 razy! W Hiszapnii wszyscy znają sposób gry Atleticu.

Dla Alexa Fergusona i jego M.U. podczas gry w 1/8 Ligi Europejskiej taktyka Basków byłą szokiem. Przede wszystkim przygotowanie fizyczne i ambicja pozwoliła na zwycięstwo w dwumeczu z groźną drużyną z Manchesteru. Valencia i Atletico znają doskonale styl Bilabo.
Nie pozwalają im nabrać rozpędu, przerywają faulami kombinacyjne akcje, cierpliwie czekają na okazję do kontry. MU chciał po prostu zdominować Atletico, a to trudne zadanie nawet dla tak dobrej drużyny jaką są Anglicy.

Wygrywa mnóstwo drużyn, a Bilbao jest unikalne, jedyne na świecie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


× dwa = 4

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 325 137 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony