Jestes tutaj: Home » WYDARZENIA » Polska » Nowa edycja cyklu wykładów dla dorosłych – „Wawel znany i nieznany”

Nowa edycja cyklu wykładów dla dorosłych – „Wawel znany i nieznany”

Donator w języku polskim to odpowiednik ofiarodawcy czy dawcy. Donatorem może być ktoś, kto dobrowolnie przekazuje określone wartości: pieniądze lub przedmioty, nie oczekując za to zapłaty, przy założeniu, że darowizna taka zostanie spożytkowana na cele dobroczynne.

Na całym świecie donatorzy odgrywają bardzo istotną rolę w budowaniu kolekcji muzealnych.
W szczególny sposób dotyczy to Wawelu. Zbiory muzealne odbudowano w dużej mierze dzięki hojnym darom kolekcjonerów i ofiarodawców takich jak Jerzy Mycielski, Leon Piniński, Karolina Lanckorońska, czy Tadeusz Wierzejski. Dzięki ich darom, dziś Wawel może się szczycić, między innymi, najistotniejszym w Polsce zbiorem włoskiego malarstwa renesansowego, unikatową w zbiorach polskich kolekcją malarstwa angielskiego czy kolekcją wczesnej porcelany miśnieńskiej.

Zamek Królewski na Wawelu zaprasza na cykl wykładów „Wawel znany i nieznany” trwa od 29 marca do 6 grudnia 2012.  Wykłady odbywają się w wawelskim Centrum Wystawowo-Konferencyjnym o godz. 17.00. Wstęp wolny.

Program

29.III.2012 prof. dr hab. Jan Ostrowski – dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu

Dar Jerzego Mycielskiego

Jerzy Mycielski (1856–1928) to bardzo interesująca postać. Z wykształcenia historyk, jeden z pierwszych profesorów historii sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ten wielki erudyta i znawca sztuki, zwłaszcza malarstwa, przyjaźnił się Jackiem Malczewskim i innymi wybitnymi malarzami epoki. Był wytrawnym kolekcjonerem oraz  hojnym donatorem dzieł sztuki. Pełnił wiele funkcji honorowych i społecznych, min. był członkiem Komitetu Odnowienia Zamku Królewskiego na Wawelu, członkiem Komitetu Restauracji Katedry i Grobów Królewskich na Wawelu. Jego dar dla zbiorów wawelskich obejmuje 155 obrazów, 89 rysunków (w tym interesujący zespół rysunków wykonanych przez legionistów), 3 grafiki i rzeźbę.

26.IV.2012 Anna Petrus – kier. działu metali Zamku Królewskiego na Wawelu

Fundacja Leona Pinińskiego dla Wawelu

Leon Piniński (1857–1938), hrabia, profesor prawa rzymskiego i rektor Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie, w latach 1898–1903 namiestnik Galicji, dyplomata
i znawca sztuki należy do największych mecenasów i darczyńców Zamku Królewskiego na Wawelu. Zaangażowany w sprawy ewakuacji wojska austriackiego
z Wawelu, przez lat trzydzieści czuwał nad odbudową zamku, funkcją i aranżacją wnętrz oraz  wyposażeniem ich w zbiory sztuki. Powołując w roku 1931 aktem notarialnym „Fundację Wawelską im. Leona hr. Pinińskiego” ofiarował zamkowi przeszło 350 zabytków, głównie obrazów mistrzów włoskich, niemieckich, flamandzkich i holenderskich epoki renesansu i baroku a także szkoły angielskiej
z XVIII–XIX wieku, oraz odpowiednio dobrane do wnętrz rzeźby i meble.

17.V.2012 dr hab. Kazimierz Kuczman – kier. działu malarstwa Zamku Królewskiego na Wawelu

Dar Karoliny Lanckorońskiej dla Wawelu

Omówiona zostanie sprawa ofiarowania na Wawel przez prof. Karolinę Lanckorońską (1898–2002) wielkiego daru, około 600 dzieł sztuki, którego trzon stanowi zespół wczesnego malarstwa włoskiego. Kolekcja, zgromadzona przez Karola Lanckorońskiego w jego wiedeńskim pałacu, po II wojnie przechowywana w Szwajcarii, przekazana została na Wawel w roku 1994. Prelegent przybliży postać ofiarodawczyni, oceni znaczenie daru, zaprezentuje działania muzeum o charakterze inwentaryzacyjnym, naukowym, konserwatorskim i ekspozycyjnym.

27.IX.2012 dr hab. Maria Hennel-Bernasikowa

Arrasy – dar Zygmunta Augusta dla Rzeczypospolitej

Król Zygmunt August w swoim testamencie zapisał arrasy i inne kosztowności dożywotnie swoim siostrom, a po ich śmierci miały zostać własnością narodu – pojęcie nieznane w owych czasach. Kolejni monarchowie różnie interpretowali ten zapis, często zarządzając zbiorami jak osobistą własnością. Sprawa własności arrasów była przyczyną konfliktów między kolejnymi władcami a parlamentem oraz uchwały sejmowej.

18.X.2012 Jerzy T. Petrus – wicedyrektor ds. muzealnych Zamku Królewskiego na Wawelu

Darczyńcy Wawelskiej Zbrojowni

Kolekcja militariów Zamku Królewskiego na Wawelu nawiązuje do historycznych monarszych zbrojowni, przechowywanych niegdyś w wawelskiej siedzibie władców. Jej powstanie wiąże się z odzyskaniem przez Polskę niepodległości i trofeami wojennymi złożonymi na Wawelu przez polskie wojsko w roku 1919. Zbiór muzealny, tworzony od tego czasu, powstawał początkowo głównie dzięki darom
i depozytom, składanym przez potomków rodzin odgrywających niegdyś ważną rolę w dziejach Rzeczypospolitej, uzupełnianym planowymi zakupami. Tą drogą do muzeum napłynęły pamiątki związane z wybitnymi postaciami i wydarzeniami historycznymi.
Dzisiejsza Zbrojownia zamkowa obejmuje liczne okazy oręża od średniowiecza do początku minionego stulecia, reprezentujące broń ochronną, sieczną, drzewcową, palną, a także różnego rodzaju broń paradną, powstałą w krajach Europy Zachodniej, w Polsce oraz krajach Bliskiego i Dalekiego Wschodu.

15.XI.2012 Dorota Gabryś – kier. działu ceramiki Zamku Królewskiego na Wawelu

Dar Tadeusza Wierzejskiego.  Porcelana miśnieńska z kolekcji wawelskiej

Dar Tadeusza Wierzejskiego (1892–1974) z roku 1966 miał przełomowe znaczenie dla kolekcji ceramiki na Wawelu. Znany kolekcjoner i antykwariusz, mieszkający przed II Wojną Światową we Lwowie, przekazał prawie 200 obiektów, pochodzących głównie z pierwszego okresu działalności Królewskiej Manufaktury w Miśni. Obiekty te do dziś są najważniejszymi eksponatami w zbiorach Zamku, a kolekcja, która przez kolejne 50 lat zakupów na rynku antykwarycznym została podwojona,  należy do liczących się w świecie zbiorów wczesnej porcelany miśnieńskiej.

6.XII.2012 Anna Petrus – kier. działu metali Zamku Królewskiego na Wawelu

Wielcy ofiarodawcy wawelscy i ich rola w tworzeniu kolekcji

Przy wejściu na komnaty zamkowe, zwiedzający zauważa szereg tabliczek z brązu, kształtem przypominających cegiełki wawelskie. Zawierają one 31 nazwisk największych spośród 400 Ofiarodawców dzieł sztuki dla Zamku Królewskiego na Wawelu. Są wśród nich nazwiska wybitnych mecenasów, którzy poświęcili Wawelowi majątek i wiele lat swego życia, ofiarodawców rodzinnych zbiorów i pamiątek po historycznych postaciach oraz funduszy umożliwiających zakupy cennych obiektów, między innymi rozproszonych po świecie regaliów. Zapisane na tabliczkach daty od 1882 do 2001 roku, obejmują 120 lat tworzenia zbiorów sztuki na Wawelu.

Wstęp wolny
Centrum Wystawowo-Konferencyjne Zamku Królewskiego na Wawelu
Wykłady rozpoczynają się o godz. 17.00

Patroni medialni: Polskie Radio, TVP Kraków, Radio Kraków – Małopolska, Dziennik Polski, Czas Dzieci (portal informacyjno – rozrywkowy)

Za nadesłanie materiałów serdecznie dziękuję Pani Renacie Paszkowskiej-Kwiatek z Działu Komunikacji Społecznej – Zamku Królewskiego na Wawelu.

www.wawel.krakow.pl

 

 

 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


6 + osiem =

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 325 560 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony