Jestes tutaj: Home » MISZ MASZ » Biblijny balet

Biblijny balet

„Opowieści biblijne” to trzyczęściowy balet nawiązujący do motywów biblijnych o Kainie i Ablu, prokoku Izajaszu i synu marnotrawnym. Premiera widowiska odbędzie się 14 kwietnia 2012 roku w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej.

Pierwsze przedstawienie, które będzie można zobaczyć podczas wieczoru to „Syn marnotrawny” nawiązujący do ewangelii św. Łukasza. Muzykę skomponował Siergiej Prokofiew, a choreografię ułożył w 1929 roku George Balanchine. Spektakl zrealizowany jest przez Paul Boosa. Reżyser podkreślił, że nie każdy zespół baletowy może wykonywać układy Balanchine. Aby móc to robić trzeba uzyskać odpowiednią licencję, która gwarantuje precyzyjne odwzorowywanie choreografii.

Kolejny balet to „Kain i Abel” opracowany przez Emila Wesołowskiego. Zdecydował się on przenieść przypowieść w bliższe nam czasy i zrobić z niej historię o odtrąceniu, braku i poszukiwaniu miłości. Choreografii towarzyszy muzyka Andrzeja Panufnika, która była dużą inspiracją dla reżysera.

Ostatnim przedstawieniem wystawianym w ramach „Opowieści biblijnych” to „Sześć skrzydeł aniołów” stworzony na motywach wizji proroka Izajasza. Autor baletu Andrzej Przybyłowicz w oryginalny sposób wykorzystał w nim połączenie pasyjnej muzyki Vivaldiego, Bacha i Giovanniego Battisty Pargolesi z nutami elektronicznymi Prasquala.

W „Opowieściach biblijnych” wystąpią soliści i zespół Polskiego Baletu, a orkiestrę poprowadzi dyrygent Jakub Chrenowicz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


× 6 = dwanaście

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 326 209 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony