Jestes tutaj: Home » MISZ MASZ » Kącik młodego dziennikarza » Polskie tradycje Wielkanocne

Polskie tradycje Wielkanocne

Wielkanoc to najważniejsze i najstarsze święto chrześcijańskie upamiętniające zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. W przypadku polskiej Wielkanocy istnieje wiele zwyczajów związanych z tymi świętami. Choć niektóre powoli zanikają, Polska nadal na tle innych europejskich krajów odznacza się dużym przywiązaniem do tradycji świątecznych.

Tradycyjnie Polacy swoje przygotowania do świąt rozpoczynają od wiosennych porządków. Tradycji tej przyświeca pewna symbolika – wymiatając bród z domu pozbywamy się zła i nieszczęść, jakie przez zimę zgromadziły się wokół nas.

Na tydzień przed Wielkanocą polscy katolicy udają się na uroczyste nabożeństwo zwane Palmową Niedzielą. Tradycja nakazuje, by tego dnia na msze udać się z palmą, najlepiej wykonaną z wierzby. Poświęcona w kościele palma ma za zadanie chronić domowników przed nieszczęściem. W Wielki Czwartek (na pamiątkę ostatniej Wieczerzy Pańskiej) rozpoczyna się tzw. Święte Triduum Paschalne (z łac. triduum – Trzy Dni), którego istotą jest celebracja Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa, a którego zakończenie przypada na Niedzielę Wielkanocną. Wielki Piątek upamiętnia śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu i jest dniem ścisłego postu. Oznacza to powstrzymywanie się od jedzenia mięsa (z wyjątkiem ryb) oraz nienajadanie się do syta. Wielka Sobota, poprzedzająca święto Zmartwychwstania, to dzień święcenia pokarmów. W koszyczku nie może zabraknąć baranka – symbolu zmartwychwstania, jajka – symbolu narodzin, a także mięsa – symbolizującego koniec postu. Zwyczajowo, gdy udajemy się z koszyczkiem do kościoła – odwiedzamy także Grób Pański. Tego dnia nie są odprawiane nabożeństwa.

Zmartwychwstanie Chrystusa zapowiada uroczyste bicie w dzwony kościelne oraz kanonada ze strzelb, petard, armatek i moździerzy. Oznacza to symboliczne budzenie się świata do życia. W Niedzielę Wielkanocną po porannej mszy rezurekcyjnej wszyscy domownicy zasiadają do uroczystego śniadania, które rozpoczyna się składaniem życzeń i dzieleniem się święconką z koszyczka. Zgodnie z tradycją, podczas tego świątecznego posiłku należy skosztować wszystkich potraw, których nie mogliśmy spożywać w czasie Wielkiego Postu. Na stołach znajdują się jajka, wędliny, wielkanocne baby i mazurki. Stoły zdobione są bukietami z bazi i pierwszych wiosennych kwiatów. W niektórych regionach, np. na Śląsku, rodzice chowali w domu, ogrodzie koszyczki ze słodyczami, prezenty od wielkanocnego zajączka, na poszukiwanie których wyruszały dzieci. Zwyczaj ten obecnie rozpowszechnił się w formie obdarowywania się w tym dniu drobnymi upominkami, tzw. zajączkami.

Poniedziałek Wielkanocny, zwany też Lanym Poniedziałkiem lub Śmigusem Dyngusem nie jest świętem katolickim. W kalendarzu liturgicznym Kościoła rzymskokatolickiego nie ma „drugiego dnia świąt wielkanocnych”, Poniedziałek wielkanocny jest  po prostu kolejnym dniem Oktawy Wielkanocnej, trwającej przez 8 dni począwszy od pierwszej Niedzieli Wielkanocnej. Zwyczaj obchodzenia tego święta jest społecznym obyczajem w Polsce i w kilku innych krajach.  W polskiej tradycji tego dnia polewa się dla żartów wodą inne osoby, nawet nieznajome. Polewanie wodą nawiązuje do dawnych praktyk pogańskich, łączących się z symbolicznym budzeniem się przyrody do życia i co rok odnawialnej zdolności ziemi do rodzenia. Kiedyś oprócz oblewania wodą drugi dzień świąt był okazją do odwiedzenia domów rodziny i przyjaciół – chodziło się z Dyngusem jak z kolędą.

Niedziela, podobnie jak i Poniedziałek, są w Polsce dniami wolnymi od pracy. Tradycyjnie spędza się je w domu, w gronie rodzinnym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


4 − = zero

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 324 808 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony