Jestes tutaj: Home » SPORT » Extremalne dziewczyny

Extremalne dziewczyny

Czy istnieje sport tylko dla kobiet lub tylko dla mężczyzn? Dotychczas boks, skoki spadochronowe albo deskorolka nie była kojarzona raczej  z delikatnymi i eterycznymi kobietami. Jeśli któraś z reprezentantek płci pięknej mówiła, że uprawia jakiś sport większość była pewna, że chodzi o balet, jogę czy ewentualnie jogging. Ostatnimi czasy wzrosła liczba dziewczyn, dla których sporty extremalne – uważane za ” nie babskie”- stały się pasją.

W społeczeństwie pokutuje stereotyp, że jeśli kobieta uprawia „męskie” sporty, np. boks, kulturystykę czy fitness musi być niewątpliwie pozbawiona kobiecości. Tymczasem w rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Mamy wiele znakomitych Polek które są mistrzyniami w tego rodzaju sportach. Takie treningi wymagają wielkiej sprawności fizycznej, wielu ćwiczeń i ogromnej gibkości. Dlatego tez często kobiety uprawiające dane dyscypliny maja piękne ciało. Dobrym przykładem może być np. Justyna Kowalczyk czy Agnieszka Radwańska, Iwona Guzowska, Agnieszka Rylik, które są zarówno pięknymi kobiecymi kobietami, jak również utalentowanymi sportowcami. Kobiety na ringu zachowują się dżentelmeńsko, nie stosują chwytów poniżej pasa, w czym specjalizują się mężczyźni.

Dotychczas rzadko można było zobaczyć kobieca drużynę rugby czy piłki nożnej. Często uważa się, że sporty tego typu są po prostu zbyt brutalne dla kobiet. Mimo to powstają coraz to nowe drużyny, które są gotowe rywalizować również z mężczyznami.

Kobiety są w wielu przypadkach często niedoceniane w środowisku. Dlatego dla większości największym komplementem jest określenie, „że walczy/gra/jeździ po męsku”. Dobrym przykładem jest wywiad z Lisa Anderson – profesjonalną surferką, która rozpoczynała swoja karierę startując z mężczyznami, ponieważ zawodów w damskiej kategorii wtedy nie było. Surferka na opinie dziennikarza, iż pływa „jak facet” odpowiedziała, że nie zgadza się z tym, bo według niej surfuje lepiej niż  facet.

Warto podkreślić, że dziewczyny nie chcą próbować tego rodzaju sportów,gdyż boja się być postrzegane stereotypowo. Uważam, że w dzisiejszych czasach nikogo nie powinien dziwić dziewczyny na desce czy kite-surfingu.  Każdy ma szanse spróbować. Kobiety nie bójcie się! Warto walczyć o swoją pasje!

Jeśli chodzi o informacje na temat sportów extremalnych skierowanych typowo do kobiet/informacje o szkoleniach/sprzęcie itp. polecam strony :

http://ladiesonboard.pl/

http://www.extremegirls.pl/

http://fr.roxy-europe.com/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


× jeden = 8

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 325 163 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony