Jestes tutaj: Home » WYDARZENIA » Polska » Czym jest GMO?

Czym jest GMO?

Nasze społeczeństwo głośno sprzeciwia się wprowadzenia do Polski GMO. Wydawać by się mogło, że żeby wydawać opinie i wypowiadać się na dany temat, to trzeba go dobrze zgłębić, albo chociaż co nie co na jego temat wiedzieć.

Okazuje się, że w naszym społeczeństwie niewiele ponad 10 procent osób potrafi trafnie rozwinąć skrót GMO. GMO czyli Genetycznie Modyfikowane Organizmy są to organizmy, które w swojej informacji genetycznej inaczej zwanej genomem zawierają geny, które pochodzą z obcego organizmu. W głównej mierze modyfikacji genetycznej poddaje się rośliny, na który jest duży popyt, tak by otrzymane plony były bardziej trwałe, bardziej odporne na szkodniki, wirusy czy środki ochrony roślin, albo też podniesie jakości ich smaku. Modyfikacji poddaje się także rośliny ozdobne by miały np. bardziej intensywny kolor. Dużo trudniej natomiast jest modyfikować zwierzęta, gdyż pochłania to zbyt dużo czasu i pieniędzy. Zwierzęta modyfikowane genetycznie często są chore, a także bezpłodne. Jak tworzy się organizmy genetycznie modyfikowane? Polega to ni mniej ni więcej na wprowadzeniu do danego organizmu kawałka DNA, który pochodzi od innego organizmu.

Istnieje wiele kontrowersji dotyczących GMO z jednej strony jest to zachwyt nad istniejącymi nowymi metodami, nad możliwością produkcji większej ilości warzyw, na mniejszym obszarze, zdrowszych i bardziej odpornych. Istnieją także przeciwnicy tej metody. Niektórzy twierdzą, że te obce cząsteczki DNA będą łączyć się z naszym własnym DNA. Nic bardziej mylnego, rośliny transgeniczne będą przez nasz organizm trawione i w żaden sposób nie będą nam zagrażać. Myślę, by móc swobodnie wypowiadać się na ten temat i spokojnie podjąć decyzję: jestem za, czy jestem przeciw warto byłoby zapoznać się z kilkoma artykułami czy książkami. Poniżej chciałabym polecić dwie strony, które być może będą przydatne w zapoznaniu się z przedstawionym przeze mnie tematem, który znany jest już na całym świecie.

http://srodowisko.ekologia.pl/technologie/Czy-GMO-to-zlo,5257.html

http://www.gmo.pl/

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


− 3 = cztery

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 326 166 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony