Jestes tutaj: Home » WYDARZENIA » Świat » Zapomniane serwisy społecznościowe

Zapomniane serwisy społecznościowe

Serwisy społecznościowe to twory ulotne. Równie szybko powstają, co giną. Oto przegląd zapomnianych serwisów, które jeszcze niedawno przeżywały swój mały renesans.

Grono

Polski serwis społeczny Grono to jednocześnie wielki sukces, jak i wielka porażka. Założony w 2004 roku portal przez kilka lat radził sobie niezwykle dobrze, będąc niemalże symbolem polskiego Internetu. Niestety, Grono przegrało z konkurencją, w obliczu pojawieniu się na rynku Naszej Klasy i Facebooka pozostało bez szans. Obecnie Grono ciągle istnieje, ale mało kto jeszcze z niego korzysta.

MySpace

MySpace to historia bardzo podobna (choć pewnie też bardziej spektakularna) do polskiego Grona. Serwis został założony w 2003 roku, a już w 2005 roku został wykupiony przez firmę News Corporation, a jego popularność ciągle rosła, nagle wszystko się zawaliło. Coraz popularniejszy stawał się Facebook. MySpace miał dokładnie ten sam dylemat, co polskie Grono – nieporęczność w modernizacji. Internauci szybko znudzili się opartym na stronach, systemem serwisu.

Ping

W wizji informatyków miał to być połączony z iTunes serwis społecznościowy, który pozwoliłby nie tylko na dzielenie się muzyką, ale także na utrzymywanie kontaktów z artystami (czy też ich PR-owcami). Ping wystartował 1 września 2010 roku ale dla niego  Twitter okazał się zbyt poważną konkurencją. Teoretycznie serwis jeszcze istnieje ale praktycznie, to przyznajcie sami, kto z was w ogóle go jeszcze użytkuje.

Bebo

Serwis Bebo został założony w lipcu 2005 roku. Szybko zyskał popularność, a grupą osób, która przede wszystkim sobie go upodobała, były nastolatki. Okazało się jednak, że był to kolejny portal poległy przez rosnącą popularność Facebooka. Na początku tego roku w sieci pojawiły się plotki na temat planowanego zamknięcia Bebo.

Eplus

Właściwie to wciąż jeszcze istnieje. Eplus – to polski serwis stworzony przez szwedzką firmę. Serwis miał swoje 5 minut w okolicach 2005-2006 roku, ale nigdy na dobrą sprawę nie mógł konkurować nawet z Gronem, Naszą Klasą czy Facebook’iem. Dziś o Epulsie pamiętają pewnie tylko „najstarsi internauci”.

Friendster

W 2002 roku (a więc jeszcze przed Facebookiem czy nawet MySpace) został założony jako najzupełniej klasyczny serwis społecznościowy. Można tam było zawierać znajomości, dzielić się znalezionymi w sieci rzeczami, wysyłać wiadomości i tak dalej. Z czasem Friendster nie wytrzymywał jednak konkurencji, w Europie nigdy nie był specjalnie popularny, ale za to w Azji… o dziwo korzystało z niego coraz więcej osób. W 2011 roku strona została dodatkowo odświeżona i teraz jest przede wszystkim zapleczem dla gier, w Azji nadal bardzo popularnym.

Google Buzz

Google Buzz miał być serwisem społecznościowym i mikroblogowym sprzężonym z systemem pocztowym Gmail. Pozwalał użytkownikom na dzielenie się zdjęciami, filmikami, na wysyłanie wiadomości, na zmienianie statusów – generalnie na wszystko to, na co każdy szanujący się serwis tego typu pozwalać powinien. Mimo wszystko opornie się z niego korzystało i w 2011 roku został oficjalnie zamknięty.

Blip

BLIP (skrót od „Bardzo Lubię Informować Przyjaciół” – ten serwis miał być polską odpowiedzią na Twittera. I był. Serwis zasadniczo niewiele różnił się od swojego amerykańskiego odpowiednika. Największą różnicą było to, że dodano do niego możliwość nawiązywania nowych znajomości i czatowania z innymi użytkownikami – trochę jak w tradycyjnych serwisach społecznościowych, co lokuje BLIP właśnie gdzieś na granicy między stroną tego typu a serwisem mikroblogowym. Początkowo BLIP radził sobie całkiem nieźle. W maju 2011 roku serwis został prześcignięty przez Twittera i Pingera, swoich dwóch największych konkurentów, wydaje się, że dni BLIP-a są już policzone…

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


8 + = czternaście

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 325 088 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony