Jestes tutaj: Home » MISZ MASZ » Kącik młodego dziennikarza » Co się odwlecze, to nie uciecze.

Co się odwlecze, to nie uciecze.

Wchodząc ostatnio na facebooka zauważyłam, że kilkoro z moich znajomych „polubiło” link „choruję na prokrastynację”. Pomyślałam, że to kolejne z nowych modnych słów, których się używa. Zachęcona wpisałam słowo prokrastynacja w wyszukiwarkę i sprawdziłam znaczenie nieznanego mi słowa.

Okazało się, że prokrastynacja to choroba, inaczej prościej nazywana opóźnianiem wykonania jakiejś czynności. W psychologii prokrastynację definiuje się jako niechęć lub patologiczną tendencję do zwlekania z czynnościami, zadaniami, które mamy lub powinniśmy zrobić, ujawniających się w różnych dziedzinach życia. Bywa ona także nazywana „syndromem studenta”, a osoby cierpiące na to zaburzenie najczęściej uznawani są za leni, osoby niezorganizowane i nieodpowiedzialne. Dolegliwość ta według badań amerykańskich psychologów dotyka już co piątą osobę. Prokrastynaci zawsze znajdą powód by czegoś nie zrobić, by odwlec to w czasie. Naukowcy twierdzą, że przyczyna zaburzenia ma swój początek w domu rodzinnym. Jeśli dzieci miały zimnych i bardzo wymagających rodziców, to by ulec osądowi i krytyce rodziców wolały po prostu odkładać i nie robić wymaganych przez nich zadań bez podania konkretnej przyczyny. By rozpoznać u siebie prokrastynację, należy być ze sobą przede wszystkim szczerym, lub też można wypełnić jeden z wielu dostępnych w Internecie testów psychologicznych. Kiedy będziemy znali już odpowiedź powinniśmy podjąć zdecydowane kroki w walce z problemem. Oto kilka możliwych: dzielenie dużych części materiału na mniejsze i łatwiejsze do zrealizowania, spisywanie listy co musimy zrobić, warto wyeliminować zadania „zastępcze” np. ciągłe sprawdzanie maili, powinniśmy wiedzieć kiedy chcemy zacząć rozpocząć daną czynność i że nikt nam nie będzie przeszkadzał. A na koniec coś na pocieszenie: prokrastynaci według badań naukowych, są dużo bardziej elastyczni i ciekawi świata. Co za tym idzie są także bardziej efektywni. Łatwiej przystosowują się do nowych niespodziewanych zmian, nie są przecież przyzwyczajeni do działania według ścisłego planu. Zastanawiające jest dla mnie tylko czy ta ładna nazwa nie jest tylko pięknym opakowaniem dla wspomnianego już przeze mnie wcześniej lenistwa?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


6 − = pięć

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 324 817 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony