Jestes tutaj: Home » FILM » Arcydzieło w 3D na setną rocznicę katastrofy

Arcydzieło w 3D na setną rocznicę katastrofy

W tym roku 15 kwietnia minie 100 lat od katastrofy morskiej największego i najbardziej luksusowego transatlantyckiego brytyjskiego liniowca Titanic. Z okazji okrągłej rocznicy katastrofy na ekrany kin wejdzie arcydzieło Jamesa Camerona „Titanic” w wersji 3D.

Dwa lata temu tytuł najbardziej dochodowej produkcji w historii kina należał do nagrodzonego w 1998 roku 11 Oscarami „Titanica”. Od czasu premiery film zarobił 1,8 mld dolarów. Teraz legendarny film powraca na ekrany światowych kin w wersji 3D, mimo wcześniejszych deklaracji Camerona o niechęci do tego typu obróbki cyfrowej. „Jest nowa generacja widzów, którzy nigdy nie widzieli Titanika na wielkim ekranie. A to będzie Titanic jakiego nigdy wcześniej nie widzieliście, cyfrowo zremasterowany do rozdzielczości 4K i skonwertowany do 3D” – powiedział James Cameron.

Paramount Pictures, 20th Century Fox i Lightstorm Entertainment zadecydowały, że premiera filmu odbędzie się 6 kwietnia 2012 roku. Titanic 3D ma być nie tylko prezentem dla widzów z okazji rocznicy katastrofy najsłynniejszego transatlantyku świata, bowiem w tym roku mija też stulecie powstania studia Paramount.

W momencie wodowania Titanic był największym parowym statkiem pasażerskim na świecie. Nowoczesna konstrukcja gwarantowała, że statek mógł utrzymać się na wodzie nawet w przypadku zalania 4 przedziałów wodą. Dzięki tej nowości statek został okrzyknięty przez publiczność niezatapialnym. O splendorze statku miały świadczyć jego luksusowe wnętrza zrobione w stylu Wilhelma i królowej Marii a także Ludwika XIV.

Punktualnie w południe 10 kwietnia 1912 roku Titanic rozpoczął swój dziewiczy rejs z portu Southampton do Nowego Jorku. Następujące po sobie dni rejsu nie wróżyły nadchodzącej katastrofy. W nocy z 14 na 15 kwietnia 1912 roku statek zderzył się z górą lodową i zakończył swój pierwszy rejs na dnie oceanu o godzinie 2.25.

Z 2207 pasażerów zginęło 1502 osoby, przeżyło 705. Tak duża liczba ofiar spowodowana był brakiem dostatecznej ilości szalup ratunkowych, które były określone w przepisach, a także tym, że depesze telegraficzne nie były dostarczane do mostka kapitańskiego oraz brakiem w wyposażeniu wachty statku i zaniedbaniami przed podróżą. Po tej katastrofie zmieniono przepisy morskie dotyczące wyposażenia statków w szalupy a także wprowadzono na stałe do załogi telegrafistów.

Wrak statku znaleziono 1 sierpnia 1985 roku na głębokości 3800 m. Od tego czasu jest on eksplorowany a zabytki z jego wnętrza osiągają na aukcjach wysokie ceny. Zobaczyć go może każdy, płacąc za wyprawę batyskafem 60 tysięcy dolarów.

Katastrofa Titanica do dziś pobudza wyobraźnię twórców. Wkrótce po tym, jak powstał plan podniesienia wraku z dna, polski zespół Lady Pank nagrał utwór .  Autor tekstu, nieżyjący już Grzegorz Ciechowski, pisał: „Ja wierzę: oni tańczą wciąż, oni żyją swoim życiem i dopłyną tam gdzie chcą. Zostawcie Titanica! Nie wyciągajcie go! Tam ciągle gra muzyka, a oni w tańcu śnią”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


jeden + = 4

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 324 807 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony