Jestes tutaj: Home » MUZYKA » Koncerty » „Medeski Martin & Wood” koncertowo

„Medeski Martin & Wood” koncertowo

Amerykańskie trio „Medeski Martin & Wood” jest chyba najważniejszym zespołem nowoczesnego jazzu ostatnich lat. W Polsce w kwietniu odbędą się dwa jego koncerty. Pierwszy z nich swoje miejsce mieć będzie w warszawskim „Palladium” 19 kwietnia 2012, o godz. 20.00. Drugi natomiast odbędzie się w chorzowskim Teatrze Rozrywki 22 kwietnia 2012, o godz. 19.00.

Dionizy Piatkowski, szef Ery Jazzu, o koncertach tria ” mówi tak:

Nie bez powodu najczęstszym odniesieniem jest porównywanie zespołu do legendarnej formacji fusion-jazzu, grupy „Weather Report”. Niemniej dzisiaj MMW to najwspanialsza kwintesencja szeroko pojmowanego acid-jazzu ,fusion i jazzowej awangardy złączonych impulsywnym funky oraz energetycznym hip-hopem. To trio plasujące swój nowoczesny jazz między stylistyką fusion, modern-jazzem a modną awangardą. Poza kompozycjami autorskimi MMW przedstawia standardy jazzu oraz brawurowo interpretuje własny repertuar. Popularność i zachwyt u publiczności budowali licznymi koncertami klubowymi oraz wielomiesięcznymi trasami koncertowymi obejmującymi zarówno małe amerykańskie kluby, jak i prestiżowe (europejskie i japońskie) sale koncertowe. Od wielu sezonów trio MMW uznawane jest (np. w ankiecie czytelników i krytyków magazynu „Down Beat”) za jeden z najważniejszych zespołów „ nowego jazzu ”. Zdobywając ogromną popularność stali się faworytami jazzowego „young power” oraz zapowiedzią zmian stylistycznych i brzmieniowych, jakie niosą ze sobą lata przełom wieków.

Zespół powstał wiosną 1991 roku w Brooklynie w Nowym Yorku. Początkowo członkowie zachwycali się akustycznymi możliwościami nowego brzmienia przez nich budowanego; z czasem jednak John Medeski rozbudował swoje instrumentarium i zaraz potem grał już na organach Hammonda oraz najnowocześniejszych elektronicznych klawiaturach. MMW dorobił się wkrótce nowej, charakterystycznej dla siebie barwy dzięki akustycznemu brzmieniu kontrabasu oraz rytmicznej perkusji. Muzyka zespołu stała się bliższa bezpretensjonalnemu „groove”. Była też mocno rozbudowana ekwilibrystyką elektroniczno –komputerową i wzmacniana licznymi samples – smaczkami. Albumy zespołu to forpoczta nowej, jazzowej dekady. Trio „Medeski – Martin – Wood” w połowie lat dziewięćdziesiątych jako modny już zespół był zapraszany na najważniejsze amerykańskie festiwale. Najlepszym owocem tego okresu był 8-tygodniowy kontrakt zespołu w bazie nowojorskiego, nowego jazzu – klubie „Knitting Faktory”.

Muzycy MMW nawiązali także współpracę z genialnym gitarzystą Johnem Scofieldem. Raz liderem nagrań był John Scofield (album „ A Go Go ” ), innym razem kwartet lansowany jako MSMW (Medeski- Scofield- Martin & Wood) stali się także atrakcją licznych festiwali europejskich. Najpełniej jednak funkcjonują jako trio MMW.
Na legendę „Medeski, Martin & Wood” składają się m. in.: dwadzieścia lat działalności na nowojorskich scenach, wieloletni kontrakt płytowy z zasłużoną wytwórnią Blue Note i występy u boku tak różnych sław, jak John Zorn, Iggy Pop, czy John Scofield. Trio doskonale wyszło poza getto miłośników rozbudowanych improwizacji i dotarło ze swoją muzyką do słuchaczy, którzy na co dzień omijają jazzowe nagrania. O jego sile stanowi przede wszystkim umiejętność przekraczania wszystkich muzycznych granic i talent w tworzeniu niebanalnych kompozycji. Nowojorscy muzycy bez najmniejszego skrępowania sięgają po rozwiązania z lat 70-tych XX wieku, łączą to z hip-hopowymi rytmami oraz rozbudowanymi improwizacjami, które bardzo często przechodzą w hipnotyczne, transowe utwory taneczne.

Koncert
Każdy koncert „Medeski, Martin & Wood” to kilkadziesiąt minut doskonale przemyślanego i wyreżyserowanego szaleństwa, a także podróż przez różne style i gatunki. Wirtuozeria trójki muzyków pozwala przeskakiwać w obrębie jednego utworu od akustycznego techno na bas i dwa klawisze fortepianu do kompletnie atonalnych fragmentów, których nie powstydziliby się najwięksi mistrzowie free-jazzowej awangardy. Zespół od lat nie ustaje w poszukiwaniach nowych środków wyrazu, włączając do swojego repertuaru zarówno klasyczne tanga Astora Piazzoli, jak i punkowe numery „The Stooges”. Nic więc dziwnego, że to właśnie ich uznaje się za jedną z najważniejszych grup w obrębie sceny nu-jazzowej i nu-soulowej.

Billy Martin, perkusista MMW mówi: sukcesem zespołu jest to, że podziwiamy się nawzajem, stanowimy rodzinę i jesteśmy po prostu przyjaciółmi, którzy uwielbiają improwizację, dobrą zabawę i eksperymenty muzyczne. Natomiast pianista John Medeski dodaje: jesteśmy zespołem, staramy się stworzyć pewną energię razem. Staramy się dotrzeć do określonego miejsca i publiczności. W każdym miejscu jest inaczej i to się czuje. Staramy się być na to jak najbardziej otwarci.

Bilety:

130 – 190 zł Chorzów;

120 i 160 zł Warszawa.

Do kupienia na prawie wszystkich internatowych –stronach biletowych.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


+ 4 = siedem

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 326 208 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony