Jestes tutaj: Home » WYDARZENIA » Polska » Zaprezentowano projekt pomnika katastrofy smoleńskiej

Zaprezentowano projekt pomnika katastrofy smoleńskiej

3. kwietnia w Pałacu Prezydenckim zaprezentowano projekt pomnika, który ma upamiętnić ofiary katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. Pomnik będzie miał formę wysokiego na około dwa metry muru o długości 115 m, w którym znajdą się pęknięcia i nazwiska ofiar katastrofy. W miejscu, gdzie wyryto nazwiska, mur się przerywa i otwiera na plac, na którym znajduje się platforma z granitu. Projekt zakłada zachowanie symboli znajdujących się w miejscu katastrofy – brzozy, kamienia i krzyża.

Projekt pomnika został wybrany wspólnie przez Bronisława Komorowskiego i prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa w drodze międzynarodowego konkursu, ogłoszonego w ubiegłym roku. Na konkurs wpłynęło 96 prac, z czego 88 spełniało warunki określone przez organizatora. Zwycięski projekt pomnika przedstawił zespół w składzie: rzeźbiarz Andrzej Sołyga, architekt Dariusz Śmiechowski, grafik Dariusz Komorek.

Gubernator obwodu smoleńskiego, Siergiej Antufjew, wyraził uznanie dla twórców projektu pomnika upamiętniającego ofiary katastrofy Tu-154M. Oświadczył, że autorom udało się w skoncentrowanej formie podkreślić powszechny smutek z powodu tragedii, która wydarzyła się pod Smoleńskiem.

Minister kultury, Bogdan Zdrojewski, poinformował, że w rocznicę katastrofy, 10. kwietnia, na lotnisku pod Smoleńskiem zostanie symbolicznie wskazana lokalizacja pomnika. Ze względu na warunki zimowe panujące w tym rejonie, wmurowanie kamienia węgielnego pod monument zostało przesunięte na porę wiosenną. Odsłonięcie pomnika zaplanowano na 10 kwietnia 2013 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


9 + = piętnaście

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 325 084 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony