Jestes tutaj: Home » WYDARZENIA » Polska » Zaprezentowano projekt pomnika katastrofy smoleńskiej

Zaprezentowano projekt pomnika katastrofy smoleńskiej

3. kwietnia w Pałacu Prezydenckim zaprezentowano projekt pomnika, który ma upamiętnić ofiary katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. Pomnik będzie miał formę wysokiego na około dwa metry muru o długości 115 m, w którym znajdą się pęknięcia i nazwiska ofiar katastrofy. W miejscu, gdzie wyryto nazwiska, mur się przerywa i otwiera na plac, na którym znajduje się platforma z granitu. Projekt zakłada zachowanie symboli znajdujących się w miejscu katastrofy – brzozy, kamienia i krzyża.

Projekt pomnika został wybrany wspólnie przez Bronisława Komorowskiego i prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa w drodze międzynarodowego konkursu, ogłoszonego w ubiegłym roku. Na konkurs wpłynęło 96 prac, z czego 88 spełniało warunki określone przez organizatora. Zwycięski projekt pomnika przedstawił zespół w składzie: rzeźbiarz Andrzej Sołyga, architekt Dariusz Śmiechowski, grafik Dariusz Komorek.

Gubernator obwodu smoleńskiego, Siergiej Antufjew, wyraził uznanie dla twórców projektu pomnika upamiętniającego ofiary katastrofy Tu-154M. Oświadczył, że autorom udało się w skoncentrowanej formie podkreślić powszechny smutek z powodu tragedii, która wydarzyła się pod Smoleńskiem.

Minister kultury, Bogdan Zdrojewski, poinformował, że w rocznicę katastrofy, 10. kwietnia, na lotnisku pod Smoleńskiem zostanie symbolicznie wskazana lokalizacja pomnika. Ze względu na warunki zimowe panujące w tym rejonie, wmurowanie kamienia węgielnego pod monument zostało przesunięte na porę wiosenną. Odsłonięcie pomnika zaplanowano na 10 kwietnia 2013 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


× cztery = 8

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 324 183 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony