Jestes tutaj: Home » WYDARZENIA » Polska » Pierwszy poważny sprawdzian dwunastolatków

Pierwszy poważny sprawdzian dwunastolatków

Prawie 370 tys. szóstoklasistów w ponad 12 tys. szkół podstawowych w całej Polsce przystąpiło 3. kwietnia br. do pisemnego sprawdzianu kończącego naukę w szkole podstawowej.

Sprawdzian ten jest pierwszym poważnym testem wiedzy, z którym przyjdzie się zmierzyć tegorocznym szóstoklasistom. Ma charakter obligatoryjny, a jego celem nie jest ocena ucznia lecz sprawdzenie jego umiejętności kształconych w obrębie różnych przedmiotów.

Jeśli uczeń z powodu choroby lub ważnych wypadków losowych nie może przystąpić do sprawdzianu w pierwszym terminie, będzie go pisać w terminie dodatkowym. Uczeń przyłapany na ściąganiu podczas sprawdzianu musi przystąpić do niego jeszcze raz.
Uczniowie, którzy w ogóle nie przystąpią do sprawdzianu w tym roku, muszą powtórzyć ostatnią klasę szkoły podstawowej i zgłosić się na egzamin za rok.

Tego egzaminu nie można nie zdać. W praktyce oznacza to, że uczniowie, którym pójdzie on bardzo słabo, i tak zostaną przyjęci do swoich rejonowych gimnazjów. Natomiast ci bardziej ambitni będą mieli możliwość dostać się do wymarzonego gimnazjum spoza rejonu.

Pierwszy sprawdzian szóstoklasisty odbył się 10. kwietnia 2002 roku i od tego czasu odbywa się w kwietniu każdego roku. Termin wyznacza dyrektor Centralnej Komisji Edukacyjnej. We wszystkich szkołach sprawdzian odbywa się w tym samym dniu i o tej samej godzinie. Trwa 60 minut, a dla uczniów z dysfunkcjami może być przedłużony maksymalnie o 30 minut. Prace uczniów sprawdzać będą egzaminatorzy z okręgowych komisji egzaminacyjnych.

Wszyscy uczniowie otrzymują takie same zestawy egzaminacyjne składające się z 24 zadań, za które można uzyskać maksymalnie 40 punktów. Zadania badają wiedzę z umiejętności: czytania, pisania, rozumowania, korzystania z informacji i wykorzystywania wiedzy w praktyce. Umiejętności te mają być podstawowe dla poziomu kształcenia w szóstej klasie szkoły podstawowej, ponadprzedmiotowe i niezbędne w kształceniu w gimnazjum oraz przydatne w życiu codziennym.

Egzaminy z ubiegłych lat pokazały, że największe problemy sprawiają uczniom zadania z matematyki, najpewniej zaś czują się w części sprawdzającej czytanie ze zrozumieniem i korzystanie z informacji.
Oficjalne wyniki sprawdzianu szkoły poznają 22. czerwca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


pięć − 1 =

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 326 278 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony