Pierwszy poważny sprawdzian dwunastolatków
Prawie 370 tys. szóstoklasistów w ponad 12 tys. szkół podstawowych w całej Polsce przystąpiło 3. kwietnia br. do pisemnego sprawdzianu kończącego naukę w szkole podstawowej.
Sprawdzian ten jest pierwszym poważnym testem wiedzy, z którym przyjdzie się zmierzyć tegorocznym szóstoklasistom. Ma charakter obligatoryjny, a jego celem nie jest ocena ucznia lecz sprawdzenie jego umiejętności kształconych w obrębie różnych przedmiotów.
Jeśli uczeń z powodu choroby lub ważnych wypadków losowych nie może przystąpić do sprawdzianu w pierwszym terminie, będzie go pisać w terminie dodatkowym. Uczeń przyłapany na ściąganiu podczas sprawdzianu musi przystąpić do niego jeszcze raz.
Uczniowie, którzy w ogóle nie przystąpią do sprawdzianu w tym roku, muszą powtórzyć ostatnią klasę szkoły podstawowej i zgłosić się na egzamin za rok.
Tego egzaminu nie można nie zdać. W praktyce oznacza to, że uczniowie, którym pójdzie on bardzo słabo, i tak zostaną przyjęci do swoich rejonowych gimnazjów. Natomiast ci bardziej ambitni będą mieli możliwość dostać się do wymarzonego gimnazjum spoza rejonu.
Pierwszy sprawdzian szóstoklasisty odbył się 10. kwietnia 2002 roku i od tego czasu odbywa się w kwietniu każdego roku. Termin wyznacza dyrektor Centralnej Komisji Edukacyjnej. We wszystkich szkołach sprawdzian odbywa się w tym samym dniu i o tej samej godzinie. Trwa 60 minut, a dla uczniów z dysfunkcjami może być przedłużony maksymalnie o 30 minut. Prace uczniów sprawdzać będą egzaminatorzy z okręgowych komisji egzaminacyjnych.
Wszyscy uczniowie otrzymują takie same zestawy egzaminacyjne składające się z 24 zadań, za które można uzyskać maksymalnie 40 punktów. Zadania badają wiedzę z umiejętności: czytania, pisania, rozumowania, korzystania z informacji i wykorzystywania wiedzy w praktyce. Umiejętności te mają być podstawowe dla poziomu kształcenia w szóstej klasie szkoły podstawowej, ponadprzedmiotowe i niezbędne w kształceniu w gimnazjum oraz przydatne w życiu codziennym.
Egzaminy z ubiegłych lat pokazały, że największe problemy sprawiają uczniom zadania z matematyki, najpewniej zaś czują się w części sprawdzającej czytanie ze zrozumieniem i korzystanie z informacji.
Oficjalne wyniki sprawdzianu szkoły poznają 22. czerwca.