Jestes tutaj: Home » FILM » „Drive” – filmowa jazda po bandzie

„Drive” – filmowa jazda po bandzie

„Drive” – pierwszy film Nicolasa Windinga Refna, który trafił do polskiej dystrybucji, właśnie ukazał się na DVD i Blue Ray. Odjazd w stylu Tarantino – gwarantowany!

Film rozpoczyna dynamiczna sekwencja napadu na bank. Młody, małomówny kierowca w białej, opiętej kurtce z żółtym skorpionem na plechach czeka w samochodzie na zamaskowanych mężczyzn. Mają pięć minut – tylko tyle czasu tajemniczy „Driver” (Ryan Gosling) jest do ich dyspozycji. Później, w razie jakichkolwiek problemów, muszą liczyć na siebie.

Patrząc na kamienną twarz młodego mistrza kierownicy – w dzień samochodowego kaskadera, a nocami wysoko opłacanego kierowcę od zadań specjalnych – nie ma najmniejszych wątpliwości, że to kolejne uosobienie mitu amerykańskiego twardziela. Samotnik, prawie się nie odzywa, żyje w zgodzie z zasadami, nie przeklina, nie kłamie. Ma też skłonność do pakowania się w kłopoty, z których – pozornie tylko – nikomu nie udałoby się wydostać. Kowboj? Mroczny rycerz? Bohater „Pulp Fiction”? Wyobraźmy sobie połączenie wszystkich tych postaci, a mimo to charakterystyka i tak nie byłaby pełna.

Reżyser niczego nam nie ułatwia, nie zabarwia, nie ma happy endu. Dawno nie widziałem tak klimatycznego filmu – nagroda w Cannes za reżyserię w pełni zasłużona! Nastrój podgrzewa świetnie dobrana ścieżka dźwiękowa – College feat. Electric Youth wręcz zniewala. Na uwagę zasługuje również fakt, że amerykański film został wyreżyserowany przez duńskiego reżysera, przez co atmosfera prosto z kina skandynawskiego aż bije z ekranu. I na koniec wartym podkreślenia jest samo opakowanie. Płyta jest bardzo estetycznie wydana w formie książki, a w niej smaczki dla wytrawnego konesera.

Zdecydowanie polecam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


4 − = jeden

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 324 815 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony