Jestes tutaj: Home » MISZ MASZ » Fotografia » Wystawa fotografii Zdzisława Beksińskiego w Poznaniu

Wystawa fotografii Zdzisława Beksińskiego w Poznaniu

Od czwartego kwietnia do siódmego maja w Galerii 2piR w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu podziwiać będzie można wystawę zdjęć Zdzisława Beksińskiego.

Zdzisław Beksiński, choć fotografią zajmował się stosunkowo krótko, uznawany jest za jednego z najważniejszych twórców polskiej fotografii awangardowej lat 50. Tą dziedziną sztuki artysta zainteresował się na studiach. Jego muzą była żona – Zofia Stankiewicz. Beksiński tworzył przede wszystkim fotografie portretowe, pejzaże oraz reportaże, które odznaczały się czystym zainteresowaniem formą. Twórczość fotograficzna artysty została wpisana w nurt „fotografii subiektywnej”. W 1958 roku opublikowany został artykuł „Kryzys w fotografii i perspektywy jego przezwyciężenia”, w którym ukazana została koncepcja  zdjęć jako poszczególnych liter alfabetu, polegająca na możliwości tworzenia dowolnych zestawów – wypowiedzi z już dostępnych zbiorów materiałów zdjęciowych. W 1959 r. Beksiński uznał, że fotografia narzuca mu zbyt wiele ograniczeń i porzucił tę dziedzinę sztuki.

W rodzinnym mieście artysty znajduje się Muzeum Historyczne w Sanoku, które posiada największą kolekcję jego dzieł. To właśnie dzięki współpracy z tą placówką powstała wystawa fotografii w Galerii 2piR. Nosi ona nazwę „Zdzisław Beksiński: Alfabet” i będzie można na niej zobaczyć 43 zdjęcia, pochodzące z lat 1953 – 1958. Znajdą się na niej zarówno portrety i ujęcia reportażowe, jak i abstrakcyjne kompozycje.

Kuratorem wystawy jest Monika Piotrowska. Wydarzenie otwiera wernisaż, który odbędzie się 4 kwietnia o godzinie 18.00.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


7 × = trzydzieści pięć

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 326 277 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony