Jestes tutaj: Home » TEATR » Recenzje » ,,Prorok Ilja” w Teatrze na Woli

,,Prorok Ilja” w Teatrze na Woli

Od soboty 30 marca w Teatrze na Woli można oglądać „Proroka Ilję” – pastisz na tematy sakralne przedwojennej Białostocczyzny. Sztukę miałem przyjemność obejrzeć na ostatniej przed premierą „generalce” i przyznam, że zrobiła na mnie bardzo dobre wrażenie.

„Prorok Ilja” to historia inspirowana dziejami Eliasza Klimowicza, który będąc zwykłym chłopem, uważał się za biblijnego proroka Ilję. Zbudował cerkiew i założył w Wierszalinie na Białostocczyźnie nową stolicę świata. Do dzisiaj w wielu domach wiszą jego „foto-ikony” ozdobione haftowanymi ręcznikami i kwiatkami z bibułką.

Sztuka pokazuje realia przedwojennej Polski, gdzie chrześcijaństwo, komunizm i nacjonalizm, pomieszanie kultur, narodów, języków i religii mieszają się jak w kotle. Alkoholizm, lenistwo, brak tolerancji przeciwstawione są bogobojności i skrajnemu wręcz fanatyzmowi. Trudno nie odnieść wrażenia, że ten ciężki bagaż społeczeństwo niesie na swoich plecach do dziś.

W roli głównej wspaniały Andrzej Seweryn. Towarzyszą mu Izabela Dąbrowska, Agata Wątróbska, Paweł Domagała, Łukasz Lewandowski, Magdalena Smalara, Marcin Sztabiński, Maciej Wyczański, Michał Czernecki, Robert T. Majewski, Paulina Kinaszewska, Stanisław Jaskułka  oraz Tadeusz Chudecki.

Szczerze polecam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


+ 6 = jedenaście

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 325 035 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony