Jestes tutaj: Home » FILM » Beat, bunt, buddyzm… „Skowyt” – recenzja filmu

Beat, bunt, buddyzm… „Skowyt” – recenzja filmu

…ale nade wszystko poezja. Na ekrany polskich kin przed trzema dniami wszedł „Skowyt”, film o poecie – Alanie Ginsbergu.

Film twórców głośnego „Paragrafu 175” trzykrotnie proponowany jako kandydat do nagrody na festiwalach: Berinale (w konkursie głównym Jefferey Friedman, Rob Epstein), Sundance (najlepszy dramat Jefferey Friedman, Rob Epstein) oraz GLAAD Media (najlepszy film wyświetlany wąskiemu gronu) wreszcie możemy podziwiać na ekranach polskich kin.

James Franco wciela się w postać młodego poety, lidera pokolenia beatników – Alana Ginsberga. Jest to postać na wskroś kontrowersyjna, z pochodzenia Żyd, buntownik z wyboru, zaangażowany politycznie i politycznie niewygodny artysta o odmiennej orientacji seksualnej, mistyk inspirujący się religią wschodu. Tytuł filmu nawiązuje do jednego z najbardziej rozpoznawalnych wierszy – poematów Ginsberga – „Skowyt”, który jest manifestem pokolenia takich legend jak Kerouac, Burroughs, Leary, Corso, Dylan, Grateful Dead, McCartney. I to właśnie na tym utworze skupili się reżyserzy filmu. Friedman i Epstein koncentrują się na wydarzeniach, które miały miejsce w San Francisco po opublikowaniu „Skowytu”. Wiersz, zaczynający się od słów: „Widziałem najlepsze umysły mojego pokolenia zniszczone szaleństwem,/ głodne, histeryczne, nagie…” uznany za obsceniczny protest song, policzek wymierzony władzom, normom obyczajowym lat 50., powszechnie szanowanej tradycji i religii przeszedł do historii nie tylko dzięki skandalowi, który wywołał, ale przede wszystkim z uwagi na swój doskonały kunszt literacki i nieśmiertelnego ducha, unoszącego się w oparach orientalnych kadzideł i wizji narkotycznych.

„Skowyt” to dobra okazja, żeby odświeżyć kiedyś bardzo popularną, obecnie raczej zaniedbaną, twórczość wielkiego poety, Alana Ginsberga.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


siedem × = 21

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 325 137 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony