Jestes tutaj: Home » FILM » Kilka słów o Żelaznej Damie

Kilka słów o Żelaznej Damie

Polityka to dziedzina, w której od zawsze obecne są kontrowersyjne, wybitne i niejednoznaczne postaci. Jedną z nich – należącą wręcz do ścisłej czołówki wyróżniających się na przestrzeni wieków polityków – jest również Margaret Thatcher.

Pomimo że od zakończenia jej rządów minęło ponad 20 lat wciąż budzi wiele sprzecznych uczuć. Jedni uważają pierwszą premier Wielkiej Brytanii za osobę, której polityka była dla tego kraju zbawienna, inni zarzucają jej wiele błędów, zbytnią stanowczość, graniczącą wręcz z egoizmem. Nikt jednak nie zaprzeczy, że miała niewątpliwy talent do polityki i odniosła na tym polu wiele sukcesów. Nic dziwnego, że w końcu ktoś zdecydował się zrobić ekranizację biografii Margaret Thatcher.  Była to Phyllida Lloyd, która wcześniej wyreżyserowała kasowy hit „Mamma Mia”.

Być może reżyser poradziła sobie bardzo dobrze z nakręceniem komedii romantycznej z piosenkami Abby jako motywem przewodnim. Z dramatem politycznym (jak gatunkowo zaklasyfikowana jest „Żelazna Dama”) już mniej. Film na pewno nie oddaje charakteru Margaret Thatcher. Osoba nieznająca historii byłej premier nie dowie się z filmu niczego konkretnego. Mamy tutaj krótki wstęp o trudnościach z dojściem do władzy, następnie kilka wycinków z jedenastoletnich rządów i koniec kariery. Wszystko na zasadzie retrospekcji, która przedstawiona została w postaci wspomnień starej, schorowanej kobiety, rozmawiającej z duchem swojego męża. Wydarzenia ze sfery polityki nie są w żaden sposób przez reżyserkę zanalizowane, potraktowane tylko i wyłącznie jako tło dla przedstawienia postaci. To również jest wykonane nieco chaotycznie. Widz odnosi wrażenie, że Margaret mimo początkowych trudności odnosiła sukcesy z łatwością – wystarczyło, iż jasno wyraziła swoje poglądy kolegom z partii i już.

Phyllida Lloyd potraktowała postać Margaret Thatcher bardziej jak kobietę niż polityka. W filmie umieszczono wiele wątków sygnalizujących, że w domu nie układało jej się najlepiej. Dzieci rozpaczliwie biegną za samochodem, gdy kobieta jedzie na zebrania parlamentu, mąż nie jest zadowolony, gdy żona postanawia ubiegać się o stanowisko premiera. Cała konwencja filmu oparta jest na retrospekcji. Poznajemy kobietę jako schorowaną staruszkę, której momentami ciągle wydaje się, że nadal stoi na czele rządu. Widz otrzymuje więc sygnał, że wieloletnią karierę polityczną przypłaciła zdrowiem. W końcu w rozmowie z nieżyjącym mężem zdaje sobie sprawę, że on nigdy nie był w małżeństwie szczęśliwy. Margaret Thatcher zawsze wolała być postrzegana jak działaczka sceny politycznej, a nie kobieta i walczyła o to w świecie, w którym polityka wciąż jest domeną mężczyzn. Reżyserka potraktowała tę postać trochę „po kobiecemu”, obraz Thatcher jako polityka umieszczając na drugim planie. Patrząc na osiągnięcia tej postaci w sferze zawodowej i biorąc pod uwagę, że miała być to biografia, wydaje się to posunięciem niesłusznym.

Bez wątpienia jednak atutem „Żelaznej Damy”, dla którego warto obejrzeć ten film jest kreacja Meryl Streep ratująca poniekąd całą produkcję. Aktorka po raz kolejny pokazała klasę w swoim fachu. Ona nie gra Margaret Thatcher – ona nią po prostu jest. Widać to w gestach, wyglądzie, zachowaniu, a nawet słychać w akcencie. Akademia przyznając jej Oscara ze tę rolę na pewno nie popełniła błędu. Inni aktorzy w filmie są praktycznie niewidzialni, cała uwaga skupia się tylko na Streep i jej popisie aktorskich umiejętności.

„Żelazną Damę” warto obejrzeć właśnie ze względu na kreację głównej bohaterki – jedną z najlepszych wśród filmów ostatnich lat. To zdecydowanie ratuje kulejącą fabułę, którą trochę ciężko nazwać biografią. Jest to raczej portret chorej kobiety, przypominającej sobie kilka momentów ze swojego życia, Równie dobrze mogłaby się znaleźć tam inna osoba, a nie Margaret Thatcher. Licząc na kawałek rzetelnej wiedzy o wybitnej postaci areny politycznej – na pewno się rozczarujemy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


+ 8 = jedenaście

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 326 209 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony