Jestes tutaj: Home » WYDARZENIA » Polska » Wysokość wynagrodzenia wciąż zależna od płci i wieku

Wysokość wynagrodzenia wciąż zależna od płci i wieku

Z ogólnobranżowego raportu płacowego przeprowadzonego przez firmę Sedlak & Sedlak wynika, że na wysokość wynagrodzenia wpływ mają nie tylko branża i stanowisko, ale również wiek i płeć pracowników. W Polsce najlepiej opłacanymi pracownikami są mężczyźni między 36. a 40. rokiem życia.

Analizę wynagrodzeń oparto na danych z przedsiębiorstw reprezentujących 7 branż: elektroniczną i elektrotechniczną, informatyczną, maszynową i metalową, materiałów budowlanych i wyposażenia wnętrz, motoryzacyjną, opakowań i poligrafii oraz spożywczą.

Z przeprowadzonych analiz wynika, że w 2011 roku wynagrodzenia podstawowe wzrosły względem roku 2010 przeciętnie o 5%. Największą zmianę odnotowano na szczeblu starszych specjalistów (7%), a najmniejszą wśród pracowników szeregowych.
W ubiegłym roku mężczyźni zarabiali średnio 5,5 tys. zł brutto, kobiety znacznie mniej, bo 4,1 tys. zł. Zdaniem eksperta, różnica wynika z faktu, że kobiety w wieku 36 lat, które zdecydowały się przynajmniej na jedno dziecko, mają na koncie przerwę w pracy. Dlatego stopień rozwoju ich kariery jest nieadekwatny do wieku.

Kolejny problem stanowi to, że w Polsce wciąż żywy jest podział na zawody męskie i żeńskie. Te lepiej opłacane zazwyczaj wykonują mężczyźni. Doskonale widać to na przykładzie zarobków w różnych branżach. I tak, pracownicy w wieku 36-40 lat zatrudnieni w branżach typowo „męskich” tzn. budowlanej i przemyśle ciężkim zarabiali średnio 5 tys. zł, natomiast ich rówieśnicy z „kobiecej” branży usług – 4,5 tys. zł.

Władza jako atrybut przypisywany tylko mężczyznom jest stereotypem wiecznie żywym. Mimo że na swoich ścieżkach zawodowych kobiety i mężczyźni wypadają równie dobrze, to panowie osiągają wyższe stanowiska i w związku z tym ich zarobki są wyższe. W Polsce zarządy spółek tworzą w 88 proc. mężczyźni.

Także wykształcenie nie odgrywa oczekiwanej roli, jeśli mamy do czynienia z dyskryminacją ze względu na płeć. W przypadku kobiet, im wyższe i bardziej specjalistyczne wykształcenie, tym większe są dysproporcje płac w stosunku do wynagrodzenia mężczyzn. Jak wynika z ubiegłorocznego raportu płacowego przeprowadzonego przez firmę Sedlak & Sedlak, im wyższy szczebel zarządzania, tym większa była różnica pomiędzy zarobkami pań i panów. W przypadku pracowników szeregowych, kobiety zarabiały 90% tego, co dostawali mężczyźni, na stanowiskach kierowniczych było to już 83%. Panie na szczeblu dyrektorskim oraz zasiadające w zarządach zarabiały tylko 77% tego co ich koledzy.

województwo mazowieckie jest liderem płacowym na wszystkich omawianych szczeblach. Pracownicy szeregowi i kierownicy zarabiali tam o 7% więcej niż wyniosła przeciętna płaca w badaniu. Specjaliści mogli liczyć na wynagrodzenie nawet o 12% wyższe od ogółu badanych. Największe różnice wystąpiły tradycyjnie na najwyższym szczeblu zarządzania.
Spośród wybranych województw, najniższe płace zaobserwowano w woj. podkarpackim. Pracownicy otrzymywali tam wynagrodzenia niższe od ogółu próby o 8 – 10%.

Dane o planowanych podwyżkach wynagrodzeń w 2012 roku wskazują, że sytuacja firm działających na polskim rynku ustabilizowała się. Z badania wynika, że ponad 70% firm zadeklarowało podniesienie poziomu wynagrodzenia swoim pracownikom w tym okresie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


9 − cztery =

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 325 056 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony