Jestes tutaj: Home » MUZYKA » Koncerty » Skowronki nad Wartą

Skowronki nad Wartą

W niedzielę, 1 kwietnia 2012, o godz. 17.00 w katedrze poznańskiej na Ostrowie Tumskim, Urząd Miasta Poznania i Partnerstwo na Rzecz Warty wraz ze związanymi z nim firmami, zapraszają wszystkich na koncert muzyki pasyjnej. Będzie to „Stabat Mater” Giovanniego Battisty Pergolesiego w wykonaniu Chóru Dziewczęcego „Skowronki” i orkiestry instrumentów dawnych „Collegium Musicum Poznań” pod dyrekcją Alicji Szelugi. Opiekę wokalną nad chórem i solistkami sprawować będzie Benigna Jaskulska. Wstęp wolny.

„Stabat Mater”

Muzykę do Stabat Mater, na przełomie lat tworzyło wielu znakomitych kompozytorów. W roku 1736 skomponował ją również Giovanni Battista Pergolesi i do dziś jest to jedna z najbardziej znanych jego kompozycji. Muzyka religijna tego autora posiada zachwycające brzmienie, które wywarło niebagatelny wpływ na muzykę sakralną kolejnych dekad. Oprawa muzyczna koncertu została zapewniona dzięki wsparciu finansowemu Partnerstwa „Na Rzecz Warty” – inicjatywie Urzędu Miasta Poznania oraz firm „SwedeCenter” i „KuiperCompagnons”, powołanej w celu przywrócenia rzeki Warty Poznaniowi.

„Skowronki”

To poznański Chór Dziewczęcy, który powstał w 1950 roku, działa przy Centrum Kultury „Zamek” i dwa lata temu obchodził jubileusz 60-lecia działalności. W jego skład wchodzą uczennice szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz średnich z Poznania. Repertuar chóru tworzą przede wszystkim kompozycje z XX i XXI wieku. Jednak grupa doskonale odnajduje się także w utworach muzyki dawnej i romantycznej. Unikatowość wykonania „Skowronków” to miedzy innymi interpretacja tematu tylko dziewczęcymi głosami, co jest ewenementem na dużą skalę. Wiadomo poza tym, że należy on do najlepszych chórów dziewczęcych w całej Europie. Dwukrotnie zdobywał I miejsce w Ogólnopolskim Turnieju „Legnica Cantat”. Natomiast w roku 2007 otrzymał Grand Prix tego konkursu i „Złotą Lutnię”. Z kolei w Europie właśnie „Skowronki” zdobyły m.in. I miejsce w kategorii chórów dziecięcych na konkursie w Llangollen w Wielkiej Brytanii i I miejsce w kategorii chórów żeńskich na festiwalu w Cantonigros w Hiszpanii. Natomiast najświeższym osiągnięciu zespołu jest sierpniowy sukces na „Ohrid Choir Festival 2011” w Macedonii, na którym „Skowronki” zdobyły Grand Prix oraz I miejsce w kategorii chórów dziecięcych.

Poza tym koncert w Niedzielę Pasyjną będzie ostatnim z zaplanowanych występów cyklu muzyki pasyjnej. W jego trakcie zabrzmi również chorał gregoriański „Media Vita” – w opracowaniu Michaela McGlynna oraz kompozycja współczesnego kompozytora polskiego Piotra Jańczaka – „De Profundis”.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


− 2 = siedem

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 325 137 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony