Jestes tutaj: Home » WYDARZENIA » Polska » Koalicja rządowa osiągnęła porozumienie ws. reformy emerytalnej

Koalicja rządowa osiągnęła porozumienie ws. reformy emerytalnej

Wiek emerytalny w Polsce będzie wynosił 67 lat, tak jak postulował premier Donald Tusk. Kompromis zawarty przez PO i PSL zakłada, że 65-letni mężczyźni i 62-letnie kobiety będą mogli przejść na emeryturę częściową, która wyniesie 50 proc. wypracowanego świadczenia.

Zarówno szef rządu, jak i wicepremier Waldemar Pawlak są zgodni co do konieczności podniesienia wieku emerytalnego do 67 roku życia. Przejście na wcześniejszą emeryturę będzie jednakże oznaczało niższą emeryturę po osiągnięciu 67 roku życia ze względu na wykorzystanie części zgromadzonego kapitału. Aby przejść na wcześniejszą emeryturę będzie trzeba mieć przepracowane minimum 35 lat w przypadku kobiet i 40 lat w przypadku mężczyzn. Dodatkowo rząd ma opłacać składki za każdą osobę, która przebywa na urlopie wychowawczym (także mężczyzn), przy czym będzie to dotyczyć nie tylko zatrudnionych na umowę o pracę, ale także osoby prowadzące własną działalność gospodarczą.

Przed ogłoszeniem porozumienia prezydent Bronisław Komorowski oświadczył, że będzie się cieszył z każdego porozumienia, gdyż osiągnięty kompromis zwiększa szanse na większą akceptację reformy i zrozumienie u społeczeństwa.
Premier zapowiedział, że będzie zabiegał o poparcie dla reformy ze strony SLD i Ruchu Palikota. W tym celu spotkał się z liderami obu partii, natomiast w przyszłym tygodniu zaplanowane są już spotkania z klubami parlamentarnymi tych ugrupowań.

Janusz Palikot zapowiedział, że poprze reformę, jeśli zostaną spełnione trzy warunki: obowiązkowe badania po 60. roku życia na koszt systemu, waloryzację progów dochodowych uprawniających do pomocy społecznej oraz fundusz żłobkowy. Natomiast szef SLD Leszek Miller uzależnił udzielenie poparcia dla reformy od wyniku dyskusji z premierem.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział, że gdy jego partia wróci do władzy, jedną z pierwszych jej decyzji będzie cofnięcie uzgodnionych przez PO i PSL zmian.

Przed Sejmem drugi dzień protestowali związkowcy z „Solidarności”, domagający się poparcia wniosku o rozpisanie referendum w sprawie emerytur. Debata i głosowanie są zaplanowane na piątek, wtedy przed Sejmem mają się zgromadzić członkowie związku z całej Polski.
Premier zadeklarował, że jest gotów zaprezentować kompromisowy projekt reformy emerytalnej na posiedzeniu Komisji Trójstronnej.

Eksperci podkreślają, że uzgodniona propozycja zakłada z jednej strony podwyższenie wieku emerytalnego, a z drugiej – swobodę wyboru. W ich ocenie dodatkowe rozwiązania nie naruszają istoty reformy emerytalnej, a dają poczucie bezpieczeństwa. Kompromis nie narusza dwóch podstawowych cech początkowej propozycji – utrzymania tzw. zasady zdefiniowanej składki oraz zrównania wieku kobiet i mężczyzn na docelowym poziomie 67 lat. Główny ekonomista Invest Banku dr Wiktor Wojciechowski widzi jednak zagrożenie w możliwości przechodzenia na emerytury częściowe. Uważa, że znaczna część tych, którzy osiągną odpowiedni wiek zdecyduje się na pobieranie niskiej częściowej emerytury, a następnie rosnąca grupa emerytów będzie naciskała na polityków, aby zwiększać ich świadczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


pięć + 3 =

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 326 278 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony