Jestes tutaj: Home » WYDARZENIA » Polska » W Warszawie otworzono pierwszy bank mleka kobiecego

W Warszawie otworzono pierwszy bank mleka kobiecego

Mleko kobiece jest szczególnie potrzebne dzieciom chorym i przedwcześnie urodzonym. Ponieważ istnieje technologia pozwalająca na gromadzenie jego nadwyżek, na całym świecie od 100 lat tworzone są banki kobiecego mleka. W Europie jest już 160 takich placówek. Najwięcej jest ich w Szwecji (27), Finlandii (15), Anglii (15) oraz we Francji (19) i w Niemczech (10). Pierwszy w Polsce bank mleka kobiecego zaczął działać 28. marca br. w Warszawie, w Szpitalu Klinicznym im. W. Orłowskiego.

Na mocy umowy partnerskiej zawartej między Fundacją Bank Mleka Kobiecego a Samodzielnym Publicznym Szpitalem Klinicznym im. prof. W Orłowskiego w Warszawie, program „Mamy mleko dla wcześniaka”, którego autorkami są dr Aleksandra Wesołowska, prezes Fundacji, oraz dr Maria Wilińska, kierownik Kliniki Neonatologii Szpitala im. Orłowskiego, będzie realizowany na razie tylko na potrzeby Oddziału Neonatologii szpitala. Dzięki wsparciu finansowemu Fundacji zakupiono sprzęt do wyposażenia placówki w przeznaczonym do tego pomieszczeniu na terenie szpitala. Specjalistyczną obróbką pokarmu zajmie się wyszkolona położna, a rekrutacja dawczyń będzie się odbywała spośród pacjentek szpitala. Wsparcie finansowe banku zapowiedział także Urząd Miasta Warszawy.

Mleko matek, które mają go za dużo, wylewane jest do zlewu. Tymczasem jest ono nie tylko pokarmem, lecz również lekiem, znacznie bardziej wartościowym niż jakiekolwiek sztuczne mieszanki. Również matki, które nie wytwarzają pokarmu lub mają go zbyt mało, wolą podawać swoim dzieciom naturalne mleko niż mieszanki, zaspokajające jedynie podstawowe potrzeby. Potwierdzają to badania przeprowadzone w 2010 r. w szpitalach położniczych w woj. kujawsko-pomorskim: 86,4 proc. kobiet przyznało, że podałoby swemu dziecko przebadane mleko innej kobiety. Ponadto z badań wynika, że aż 84,7 proc. matek deklaruje, że oddałoby nadmiar swego mleka innym potrzebującym niemowlętom.

W warszawskim banku będzie przechowywane mleko bezpłatnie pobierane od kobiet, które mają jego nadmiar. Zostanie ono następnie zbadane i poddane pasteryzacji metodą Holtera. Polega ona na tym, że przez 30 minut jest ono poddawane obróbce termicznej (w temperaturze 62,5 st. C), żeby zniszczyć wirusy i większość niepożądanych bakterii, jakie mogą się w nim znajdować. Tak przygotowany pokarm przez 3 miesiące może być przechowywany w temperaturze minus 20 st. C. Po rozmrożeniu mleko jest dzielone na porcje i musi być wtedy zużyte w ciągu 24 godzin. Na każdym etapie (pobranie, obróbka i porcjowanie) mleko jest katalogowane – każda porcja ma skrupulatnie opisaną historię.

Chętni do współpracy i wolontariatu na rzecz banku mleka mogą zgłaszać się za pośrednictwem strony www.bankmleka.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


2 × = czternaście

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 325 062 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony