Jestes tutaj: Home » LITERATURA » Noblista w Polsce

Noblista w Polsce

Laureat ubiegłorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie literatury – Tomas Transtroemer – odwiedzi nasz kraj już w maju. Jego wizyta połączona będzie z polską premierą najnowszej książki, która odbędzie podczas III Warszawskich Targów Książki.

Poeta urodził się 15 kwietnia 1931 roku w Sztokholmie. Zaczął pisać bardzo wcześnie, a pierwszy tomik poezji zatytułowany „17 wierszy” wydał już w wieku 23 lat. Został on bardzo dobrze przyjęty przez krytyków i uznawany jest jako najbardziej interesujący debiut dekady. „W zwięzłych i przejrzystych obrazach daje nam ożywcze spojrzenie na rzeczywistość” – w ten  sposób Akademia Szwedzka uzasadniała przyznanie mu Nagrody Nobla.

Najnowszy zbiór zatytułowana „Wiersze i proza 1954-2004” to najbardziej obszerne dzieło poety. Czytelnik będzie miał okazję zapoznać się z całością dorobku literackiego Transtroemera. Jej premiera w Szwecji odbyła się w ubiegłym roku z okazji 80. urodzin twórcy.

Tomas Transtroemer po przebytym w 1990 roku udarze jest częściowo sparaliżowany i nie może mówić. Mimo to komunikuje się z czytelnikami. Ze swoimi polskimi fanami spotka się dwukrotnie: 11 maja w Teatrze na Woli w Warszawie i trzy dni później W Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


6 + = dziesięć

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 325 088 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony