Jestes tutaj: Home » Bez kategorii » Historia- Patec Philippe- Zegarki szwajcarskie z polską duszą

Historia- Patec Philippe- Zegarki szwajcarskie z polską duszą

Antoni Norbert Patek, herbu Prawdzic przyszedł na świat w Piaskach koło Lublina w 1811 r.

Zaangażowany w konspirację niepodległościową 1830/31 roku, zmuszony był do emigracji.
Po wielu perturbacjach dociera do Genewy.

W 1839 r. Antoni Norbert Patek i Franciszek Czapek, dwaj polscy uchodźcy, tworzą firmę zegarmistrzowską „Patek, Czapek & Cie” na Quai des Bergues w Genewie. Kapitał założycielski firmy wynosił początkowo 8.000 franków szwajcarskich, co nie było bezsprzecznie zawrotną sumą.

Przez pierwsze 14 miesięcy Patek i Czapek sami prowadzą swój biznes, produkując zegarki na zamówienie prominentnych klientów. Ich reprezentantem w Warszawie był Lilpop, we Lwowie – znany zegarmistrz H. Majewski, a Siedlecki i Friedlein w Krakowie. Około 1840 r. zapoczątkowują produkcję „zegarków patriotycznych” z grawerowanymi wizerunkami narodowych bohaterów Polski (m.in. Kościuszko, Chrobry, Sobieski), wieszczami (m.in. Mickiewicz), naukowcami (np. Kopernik) oraz Matki Boskiej Bolesnej. Około 1842-1851 r., Jean Adrien Philippe wynajduje mechanizm naciągu bez klucza (przez koronkę) oraz mechanizm nastawiania funkcji kalendarzowych, co było niezwykłą rewolucją jak na tamte czasy.

Patek interesuje się tymi wynalazkami i wkrótce Philippe staje się jego partnerem, dzięki czemu w 1844 r. produkują pierwsze zegarki oparte na mechanizmach firmy Audemars. W roku 1845 Czapek rozstaje się z firmą, co spowodowane było konfliktem ze wspólnikami.
W 1851 r. nazwa firmy zmieniona została na „Patek Philippe & Co”. W ciągu kilku lat renoma marki rośnie i nawet królowa Wiktoria nabywa zegarki firmy.

Firma pokazuje pierwsze skomplikowane zegarki na Światowej Wystawie Zegarmistrzowskiej w Paryżu (1867).

W ciągu ponad 160-letniej historii firmy, jej klientami było około 100 koronowanych głów, kilkuset prezydentów i premierów, ludzie nauki, kultury (Kipling, Tołstoj, Czajkowski, Rubinstein, Wagner i inni) i sztuki ( m.in. Picasso i Matisse).

W dzisiejszych czasach firma ciągle jest doceniana i prezentuje wysoką jakość.

http://colnect.com/ur/stamps/stamp/130900-Antoni_Patek-Poles_on_world-%D9%BE%D9%88%D9%84%DB%8C%D9%86%DA%88

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


+ pięć = 6

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 325 137 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony