Jestes tutaj: Home » WYDARZENIA » Polska » Ministerstwo przekona Polaków do e-administracji

Ministerstwo przekona Polaków do e-administracji

Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej (ePUAP) jest platformą, na której za pomocą określonych podstawowych elementów, instytucje publiczne udostępniają usługi oparte na elektronicznych kanałach komunikacji ze swoimi klientami – przedsiębiorcami, obywatelami i instytucjami publicznymi – poprzez pojedynczy punkt dostępowy w Internecie. Nadal jednak pozostaje wirtualnym udogodnieniem, ze względu na małe zainteresowanie.

Platforma dostępna pod adresem epuap.gov.pl miała umożliwiać załatwianie spraw administracyjnych bez konieczności posiadania tzw. podpisu elektronicznego. Za jego pomocą można złożyć wniosek o becikowe, stypendium, a także uzyskać odpis z ksiąg stanu cywilnego. Platforma ePUAP działa już od pewnego czasu, tworzenie przez użytkowników profili zaufanych, czyli bezpłatnych odpowiedników podpisu elektronicznego, możliwe jest od 9 czerwca 2011 r.  Obywatele jednak nie palą się do zakładania na nim profili i komunikowania w ten sposób z urzędnikami. W niecałe 10 miesięcy od ogłoszenia internetowej rewolucji w administracji przyłączyło się do niej zaledwie 39 tys. osób.

Ministerstwo administracji i cyfryzacji ma nowe pomysły na przekonanie Polaków do korzystania z e-administracji. Minister Michał Boni poinformował, że resort prowadzi obecnie rozmowy z Pocztą Polską i Związkiem Banków Polskich, żeby klienci tych instytucji mogli w ich placówkach uwiarygodnić swój profil.

Rozwiązanie to nie znajduje jednak poparcia ekspertów. Nie wierzą oni, by udało się upowszechnić ePUAP za pośrednictwem komercyjnych, prywatnych banków, które nie mają żadnego interesu w tym, aby swoim pracownikom nakazać dodatkową pracę. Przekazanie poczcie obowiązku zakładania klientom profili w ePUAP też nie zda egzaminu, biorąc pod uwagę że już teraz na pocztach długie kolejki są codziennością i nie ma możliwości obarczenia jej pracowników dodatkowymi obowiązkami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


− osiem = 1

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 325 103 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony