Jestes tutaj: Home » LITERATURA » Lalka – książka dla dorosłych

Lalka – książka dla dorosłych

Spotkanie wokół książki Alicji Morawskiej-Rubczak „Teatr animacji Janusza Ryl-Krystianowskiego” odbędzie się w poniedziałek, 2 kwietnia 2012 o godz. 19.00. Będzie ono prawdziwym spotkaniem o lalkach, ale przeznaczonym raczej dla dorosłych. Wstęp wolny.

Książka Alicji Morawskiej-Rubczak

Zrodziła się ona z pasji i ogromnej fascynacji autorki rodzimym teatrem dla dzieci. W analizie twórczości swojego bohatera, czyli Janusza Ryl-Krystianowskiego stara się ona przybliżyć czytelnikom nie tylko biografię reżysera teatru lalek oraz historię jedynej poznańskiej sceny tworzącej od ponad pół wieku spektakle dla dziecięcej publiczności, lecz podejmuje również próbę charakterystyki współczesnego teatru lalek. Książka odpowiada na pytania, na które odpowiedzieć bardzo szybko lub napisać wokół nich całą historię, czyli np.:

– Dlaczego lalki nie są tylko dla dzieci?

– Czym jest teatr animacji i po co pisać o nim książkę?

– Co go różni od teatru lalek?

– Kto wprowadził to zamieszanie w nazewnictwie?

Książka napisana została dzięki wsparciu stypendialnemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a jej wydawcą jest Teatr Animacji w Poznaniu. Ukazała się w Poznaniu wraz z końcem 2011 roku, a w kwietniu odbędzie się premiera jej wersji elektronicznej.

Ze wstępu:

„Można nie zgadzać się z mocno sformułowanym przez niego [Janusza Ryl-Krystianowskiego] programem artystycznym, ale trzeba przyznać, że doskonale wie, jakie zadania stawia sobie i prowadzonej przez siebie scenie. Zależy mi, by ta książka ukazywała różnorodność jego twórczości, prezentowała specyfikę materii, w której pracuje, oraz podejmowaną przez niego problematykę. Przyglądając się poszczególnym przedstawieniom, chcę pokazać, co może być w nich ciekawe zarówno dla współczesnych widzów – także tych dziecięcych – jak i dla pedagogów, badaczy i teoretyków teatru, nie zapominając o pasjonatach, do których sama należę. Podjęłam decyzję o napisaniu tej książki, by odpowiedzieć na nurtujące mnie od kilku lat pytania: o cele wykorzystywania zabiegu teatru w teatrze, o fascynację baśnią, o powody sięgania po najnowszą dramaturgię dla dzieci i młodzieży.”

Spotkanie w „Głośnej” poprowadzi dr Marzenna Wiśniewska z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Fragmenty książki przeczyta aktor Teatru Animacji w Poznaniu, Krzysztof Dutkiewicz. Natomiast wezmą w nim udział:

– Alicja Morawska-Rubczak – autorka książki, badacz, krytyk i kurator teatru dla dzieci;

– Janusz Ryl-Krystianowski – bohater książki, reżyser i od sezonu 1989/1990 dyrektor artystyczny Teatru Animacji w Poznaniu;

– Justyna Czarnota – redaktor książki i recenzentka teatralna.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


× 9 = dwadzieścia siedem

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 325 598 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony