Jestes tutaj: Home » TEATR » Newsy » 51. Międzynarodowy Dzień Teatru

51. Międzynarodowy Dzień Teatru

Dzisiaj, 27 marca, obchodzony jest 51. Międzynarodowy Dzień Teatru, ustanowiony z inicjatywy Międzynarodowego Instytutu Teatralnego – ITI w 1961 roku. Od tego czasu Międzynarodowy Dzień Teatru obchodzony jest każdego roku przez ponad sto narodowych ośrodków ITI na całym świecie.

Święto to ma upamiętniać otwarcie pierwszego sezonu Teatru Narodów w Paryżu w 1957 roku. Na jednej scenie spotkały się wtedy zespoły teatralne z obu stron “żelaznej kurtyny”. Z okazji tego dnia co roku rozsyłane są orędzia zasłużonych postaci ze świata teatru, tłumaczone na ponad dwadzieścia języków. Pierwszą taką wiadomość wysłał Jean Cocteau w 1962 roku. Tym razem autorem tekstu jest John Malkovich.

Obchody 51. Międzynarodowego Dnia Teatru w Polsce potrwają do kwietnia. W naszym kraju po raz trzeci organizowana jest ogólnopolska akcja kulturalna pod hasłem „Dotknij Teatru”, która została zainicjowana przez łódzkich artystów i animatorów kultury. W jej ramach w szesnastu miastach Polski organizowane są wydarzenia kulturalne, których celem jest zapoznanie ludzi ze światem teatru.

27 marca obchodzone jest również święto Teatru Polskiego Radia, zwanego Teatrem Wyobraźni.

 

Strona źródłowa: http://www.zachod.pl/2012/03/miedzynarodowy-dzien-teatru/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


siedem − = 4

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 325 039 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony