Jestes tutaj: Home » slider » Twórca „Titanica” na dnie Rowu Mariańskiego

Twórca „Titanica” na dnie Rowu Mariańskiego

Reżyser James Cameron w specjalnie zaprojektowanym okręcie podwodnym dotarł do najgłębiej położonego miejsca na Ziemi – na dno Rowu Mariańskiego – i wrócił bezpiecznie na powierzchnię. Jednoosobowa ekspedycja reżysera była pierwszą od 50 lat wyprawą do miejsca, które znajduje się 11,2 km poniżej poziomu morza.

Twórca takich dzieł jak „Titanic” i „Avatar” jest nie tylko genialnym reżyserem, ale także oceanografem – amatorem i już 72 razy odbywał podobne wyprawy, z czego 33, aby zbadać wrak „Titanica”. Wyprawa na dno Rowu Mariańskiego rozpoczęła się 26 marca br. o godzinie 5.15 rano. Zejście na dno miało zająć Cameronowi około 90 minut, cel osiągnięto o 7:52 rano (23:52 czasu polskiego). Udało się utrzymać łączność, a pierwsze słowa jakie powiedział James Cameron na dnie brzmiały „All systems OK” („wszystkie systemy ok”). Na Twitterze pojawił się wpis „Właśnie dotarłem do najgłębszego punktu oceanu. Sięgnięcie dna jeszcze nigdy nie było tak przyjemne. Nie mogę się doczekać, by podzielić się z wami tym, co widzę”.
Wynurzenie nastąpiło o 4:05 czasu polskiego – wcześniej zapowiadano, że James Cameron pozostanie na dnie około 6 godzin, pobierając próbki i zdjęcia filmowe, które będą przedmiotem badań biologów, geofizyków, astrobiologów i geologów.

Rów Mariański jest najniżej położonym względem powierzchni morza miejscem na Ziemi i ma głębokość około 10 900 metrów. Panuje tam ciśnienie 1100 razy większe niż na powierzchni. Ostatni i jedyny raz ludzie pojawili się tam 23 stycznia 1960 roku, kiedy oficer armii amerykańskiej Don Walsh i oceanograf Jacques Piccard zeszli na dno w batyskafie „Trieste”, którzy spędzili na dnie Rowu zaledwie 20 minut.

52 lata temu badaczom chodziło przede wszystkim o osiągnięcie dna, tymczasem wyprawa Camerona ma starannie zaplanowany program badawczy. Na kilka godzin przed zanurzeniem, na dno opuszczono niewielkie urządzenie, którego zadaniem było uwolnienie do wody substancji wabiącej ryby. Pierwszą rzeczą, którą James Cameron miał zrobić po osiągnięciu dna było odnalezienie tego „lądownika” i zbliżenie się do niego celem obserwacji i sfilmowania zwierząt, które mogły się tam pojawić.
Kolejnym etapem wyprawy miało być zwiedzenie jak największego obszaru dna i sfilmowanie różnych struktur geologicznych – w tym skalnych ścian otaczających najgłębszy punkt ziemskich oceanów.

Organizatorem wyprawy jest Towarzystwo National Geographic, a jej sponsorem firma Rolex.
Stronę zawierającą filmy z wyprawy można zobaczyć pod adresem deepseachallenge.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


+ 4 = sześć

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 325 139 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony