Jestes tutaj: Home » TEATR » Newsy » Teatr Ósmego Dnia z Ratajczaka ma już 20-tkę!

Teatr Ósmego Dnia z Ratajczaka ma już 20-tkę!

Z tej okazji pojawi się w nim Artur Domosławski – autor przypuszczalnie najlepszej biografii Ryszarda Kapuścińskiego,  jaka pojawiła się na rynku księgarskim, a nosi ona tytuł: „Kapuściński non-fiction”.

W piątek, 30 marca 2012, o godz.19.00  na ul. Ratajczaka 44 w Poznaniu (tel. 61 855 20 86), odbędzie się uroczysta, bo urodzinowa inauguracja projektu „Sztuka dokumentu/Dokument sztuką”. Wstęp wolny.

Teatr Ósmego Dnia istnieje od prawie pięćdziesięciu lat. Nie zawsze jednak miał swoją siedzibę na ul. Ratajczaka 44 – wcześniej wiódł życie tułacze, jak to często z teatrami bywa. W roku 2012 upływa dwadzieścia lat od momentu, kiedy otworzył swoją scenę na Ratajczaka. Od początku starano się, aby stała się ona przestrzenią nie tylko do prób i spektakli, ale również przeznaczoną na społeczny dialog o współczesnym świecie. I tak odbywały się tam – oczywiście oprócz spektakli wielu teatrów z Polski i z zagranicy – różnorodne seminaria, panele dyskusyjne, pokazy filmów dokumentalnych i czasami fabularnych, warsztaty, spotkania z wybitnymi postaciami polskiego życia intelektualnego, czy wspólne słuchanie radiowych reportaży z udziałem ich autorów. Scena na  Ratajczaka to także miejsce, gdzie zobaczyć można spektakle przygotowane przez grupy artystyczne tworzone przez osoby społecznie wykluczone i napiętnowane (bezdomni, upośledzeni). Jest to również punkt, w którym zaprezentować mogą się młodzi ludzie ze swoimi inicjatywami teatralnymi. Bezwarunkowo wszystkim tym działaniom towarzyszy dialog z publicznością.

Z okazji 20-lecia siedziby Teatru Ósmego Dnia zaplanowano wiele wydarzeń artystycznych – m. in. specjalnym gościem będzie Artur Domosławski – reportażysta i dziennikarz przez 20 lat związany z „Gazetą Wyborczą”, a od zeszłego roku także publicysta tygodnika „Polityka”. Pisywał o problemach globalizacji, kontrowersjach wokół współczesnego Kościoła, ruchach protestu w Europie i obu Amerykach, wojnach gangów w Rio de Janeiro, współczesnym niewolnictwie, wojnie domowej w Kolumbii, „socjalizmie XXI wieku” w Wenezueli, rewoltach indiańskich w Boliwii i Ekwadorze. Ponadto przeprowadził wywiady z wieloma wybitnymi intelektualistami, ludźmi polityki, pisarzami, takimi jak: Richard Rorty, Joseph Stiglitz, Tony Judt, Fernand Henrique Cardoso, kardynał Paul Evarist Arns, Adolf Perez Esquivel, Fernand Savater, Manuel Vazquez Montalban. Jest też autorem wielu książek: „Chrystus bez karabinu: o pontyfikacie Jana Pawła II”, „Świat nie na sprzedaż: rozmowy o globalizacji i kontestacji”, „Gorączka latynoamerykańska”, „Ameryka zbuntowana. Siedemnaście dialogów o ciemnych stronach imperium wolności”, czy głośna ostatnio: „Kapuściński non-fiction”, po której został uhonorowany tytułem „Dziennikarza Roku” miesięcznika „Press”.

Spotkanie poprowadzi Roman Kurkiewicz – redaktor naczelny „Przekroju”.

 Uwaga

Wstęp faktycznie jest wolny, jednak nie każdy wejdzie na salę. Najpierw trzeba sobie zarezerwować wejściówkę pod nr tel. 061 855 20 86 lub pisząc na adres elektroniczny:

teatr@osmego.art.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


8 − cztery =

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 326 209 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony