Jestes tutaj: Home » WYDARZENIA » Polska » Zmieniamy czas na letni

Zmieniamy czas na letni

Zmiana czasu zimowego na letni nastąpi w tym roku w nocy z 24 na 25 marca i zostanie zrealizowana poprzez przesunięcie wskazówek zegara o godzinę do przodu w stosunku do czasu geograficznego. Jesienią czas lokalny przesuwany jest o godzinę do tyłu, tak więc zrównuje się z czasem geograficznym. Stosowanie czasu letniego umożliwia bardziej efektywne wykorzystanie światła słonecznego, gdyż zachód słońca następuje godzinę później. Jednak jak wszystko – ma swoje plusy i minusy.

Zmianę czasu stosuje się w około 70 krajach świata. Obowiązuje we wszystkich krajach europejskich (z wyjątkiem Islandii), a także m.in. w USA, Kanadzie, Meksyku, Australii i Nowej Zelandii. Jedynym wysoko uprzemysłowionym państwem, które nie wprowadziło czasu letniego, jest Japonia.

Czas letni to czas lokalny, który dany kraj przyjmuje dla danego okresu roku, zazwyczaj różniący się o godzinę od standardowego czasu geograficznego. Latem standardowy czas geograficzny jest przesuwany o godzinę do przodu, więc czas aktywności człowieka jest lepiej dopasowany do godzin, w których jest najwięcej światła słonecznego. Do oznaczania czasu letniego stosowany jest skrót DST pochodzący od ang. określenia Daylight Saving Time. Dla krajów stosujących czas środkowoeuropejski (CET), stosuje się skrót CEST (ang. Central European Summer Time).

Jednymi z pionierskich krajów we wprowadzaniu czasu letniego były Niemcy, które zaczęły go stosować podczas I wojny światowej, 30 kwietnia 1916 roku (powrót do czasu zimowego nastąpił 1 października 1916 r.). Podyktowane to było potrzebą oszczędności energii elektrycznej ze względu na wydatki związane z prowadzeniem wojny. Wkrótce zmiany czasu zostały wprowadzone w Wielkiej Brytanii, a następnie w większości krajów europejskich. W Rosji przejście na czas letni wprowadzono w 1917 r. a w Stanach Zjednoczonych w 1918 r.

W Polsce przejście z czasu zimowego na letni zostało wprowadzone w okresie międzywojnia i było stosowane okresowo: podczas okupacji hitlerowskiej, w latach 1946 — 1949, 1957 — 1964 oraz od 1977 roku do chwili obecnej.
Obecnie czas letni wprowadzany i odwoływany jest zgodnie z rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2012–2016. Takiego rodzaju rozporządzenia wydaje się co kilka lat na podstawie ustawy o czasie urzędowym na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej. Zgodnie z rozporządzeniem zmiana czasu polega na zmianie wskazań zegarów z godziny 2 na godzinę 3, która będzie godziną początkową czasu letniego środkowoeuropejskiego.

W Unii Europejskiej zmiana czasu z zimowego na letni następuje w ostatnią niedzielę marca o godzinie 1:00 (czasu uniwersalnego UTC), natomiast zmiana czasu z letniego na zimowy następuje w ostatnią niedzielę października również o 1:00 w nocy czasu uniwersalnego, ale tym razem o godzinę do tyłu.

Stosowanie czasu letniego częściowo dostosowuje czas aktywności ludzi do czasu, kiedy Słońce znajduje się nad horyzontem. Gdy dzień trwa 12 godzin (a jasno jest na godzinę przed i po zachodzie Słońca), to w czasie zimowym będą to godziny od 5 do 19, natomiast w czasie letnim od 6 do 20. Stosowanie czasu letniego powoduje więc oszczędzanie prądu, ponieważ większość Polaków nie wstaje przed 6 i nie idzie spać o 19. Zakładane oszczędności prądu zmniejszają się podczas 5 najbardziej ciemnych miesięcy: listopada, grudnia, stycznia, lutego i marca; później się włącza światło wieczorem, ale za to wcześniej rano. Dlatego zimą wraca się do czasu podstawowego – w Polsce czasu środkowoeuropejskiego, zwanego również zimowym.

Pozytywnym skutkiem zmiany czasu na letni jest zmniejszenie liczby wypadków na drogach, ponieważ kierowcy jeżdżą w świetle dziennym, także powroty do domu przed zapadnięciem zmierzchu są bardziej bezpieczne.

Wprowadzenie czasu letniego ma również swoje minusy. Dla ludzi o ustabilizowanym trybie życia zmiana czasu jest męcząca i potrzebują oni kilku dni, by dostosować swój zegar biologiczny do nowych warunków. Krótszy sen przy zmianie czasu może powodować zwiększoną liczbę wypadków drogowych, a nawet depresje i zawały serca.

Przeprowadzana dwa razy w Polsce zmiana czasu jest bardzo kosztowna i skomplikowana – na przykład w transporcie kolejowym przy zmianie czasu z letniego na zimowy pociągi, które są na trasie od godziny 2 muszą wydłużyć postój o co najmniej godzinę na najbliższym dworcu kolejowym, na którym mają postój, aby jechać dalej zgodnie z rozkładem jazdy. Natomiast przy zmianie czasu z zimowego na letni, wszystkie pociągi, które są na trasie od godziny 2, są opóźniane o co najmniej godzinę. Przestawienie się czasu z letniego na zimowy sprawia kłopoty również w systemach informatycznych.

Mimo że powodem stosowania zmian czasu jest oszczędność energii elektrycznej, brak jest wystarczających dowodów na opłacalność stosowania czasu letniego – między innymi z uwagi na corocznie wahający się poziom zużycia prądu (w zależności od pogody). I tak w Nowej Zelandii zużycie prądu w pierwszym tygodniu po zmianie czasu zmniejszyło się o 5%, a w USA – o 1% każdego dnia. Natomiast w stanie Indiana zmiana czasu powoduje więcej strat niż korzyści, głównie ze względu na zwiększone korzystanie z klimatyzatorów i wentylatorów. W Polsce skutkiem zmiany czasu następuje przesunięcie godzin szczytu zużycia prądu.

Zmiany czasu mogą prowadzić także do zaskakujących sytuacji. Przykładowo, możliwe jest, że w przypadku porodu bliźniaków, ten z pary który urodził się jako pierwszy może mieć oficjalnie zapisaną późniejszą godzinę narodzin, niż jego brat. Jest to możliwe jeżeli poród nastąpiłby w noc zmiany czasu z letniego na zimowy i pierwszy bliźniak urodziłby się o godz. 2:55 w nocy, a jego brat 10 minut później. W ten sposób na skutek cofnięcia zegara o godzinę, oficjalny czas narodzin tego drugiego byłby ustalony na 2:05, a nie na 3:05. Z drugiej strony, podczas zmiany z czasu zimowego na letni między godziną 2:00 a 3:00 w nocy nie ma żadnych narodzin.

W 2013 roku czas letni zostanie wprowadzony o tydzień później niż w roku bieżącym – 27 marca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


3 × = piętnaście

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 326 278 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony