Jestes tutaj: Home » slider » Światowy Dzień Wody

Światowy Dzień Wody

Biorąc pod uwagę, że średnia cena metra sześciennego wody wynosi w Polsce 8,90 zł netto (wg. portalu cena-wody.pl), jedno pociągnięcie za spłuczkę oznacza od 3 do 6 groszy więcej na rachunku, a cena kąpieli w pełnej wannie dochodzić może do dwóch złotych. Jeśli nie zakręcamy wody w kranie na czas mycia zębów lub golenia, spuszczamy w zlewie około 15 litrów wody. W ten sposób w ciągu miesiąca marnujemy prawie tonę wody. Bardzo łatwo tego uniknąć – wystarczy zamiast korzystania z bieżącej wody, nalać odpowiednią jej ilość do kubeczka. Warto także wyposażyć krany w specjalne końcówki napowietrzające strumień wody, dzięki czemu zaoszczędzimy ponad 15 proc. wody.

Dużą oszczędność da nam także zamiana kąpieli w wannie na prysznic. Standardowa wanna wymaga nalania od 150 do 200 litrów wody, a pod prysznicem zużywamy jedyne 10-15 litrów na minutę.

Zwróćmy także uwagę na kanalizację w swoich domach. Przeciekająca spłuczka lub kapiący kran powinny być jak najszybciej naprawione, ponieważ nawet niewielki przeciek będzie konsekwentnie zużywał naszą wodę przez 24 godziny na dobę. Nieszczelna spłuczka może codziennie wylać do klozetu aż 50 litrów, natomiast niedokręcony kran wypuszczający raz na sekundę jedną kropelkę, w skali miesiąca oznacza ponad 600 litrów zmarnowanej wody.

Kolejna sprawa to odpowiedni sprzęt AGD. Błędnie uważa się, że zmywarka marnuje sporo wody, tymczasem jest dokładanie na odwrót: kilka razy więcej wody zużywamy zmywając tę samą ilość naczyń ręcznie. Również pralka automatyczna zapewnia sporo większą oszczędność w porównaniu do ręcznego prania ubrań. Decydując się na zakup tego typu sprzętu, zwróćmy uwagę na etykietę energetyczną – podane na niej informacje pomogą nam wybrać urządzenie najbardziej oszczędne. Pamiętajmy także, aby rozpoczynać pracę urządzenia dopiero kiedy bęben lub komora myjąca jest w pełni załadowana.

Co jeszcze możemy zrobić, żeby pomóc tym, którzy cierpią z powodu braku dostępu do wody? Możemy np. wspierać działania stowarzyszeń i fundacji działających na rzecz budowy studni w regionach, w których brak naturalnych ujęć. Najbardziej znaną akcją tego typu jest prowadzona pod hasłem „Woda dla Sudanu” przez Polską Akcję Humanitarną wspólnie z Cisowianką. Dzięki środkom zebranym poprzez sprzedaż specjalnej butelki Cisowianki 0,33 z czystej wody pitnej korzysta już 5 tysięcy mieszkańców Sudanu Południowego.

Oszczędzanie wody powinno być działaniem kompleksowym. Ważne abyśmy zdawali sobie sprawę z wagi problemu oraz z faktu, że racjonalnym korzystaniem z wody nie tylko podreperujemy domowy budżet, ale także przyczynimy się do zmniejszania deficytu zasobów wody na świecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


5 − = zero

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 325 598 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony