Jestes tutaj: Home » WYDARZENIA » Polska » Przy rozliczaniu rocznego zeznania podatkowego pamiętajmy o potrzebujących – to nic nie kosztuje

Przy rozliczaniu rocznego zeznania podatkowego pamiętajmy o potrzebujących – to nic nie kosztuje

30 kwietnia br. mija ostateczny termin składania zeznań podatkowych za rok podatkowy 2011. Jak co roku istnieje także możliwość przekazania 1% należnego podatku na rzecz wskazanej organizacji pożytku publicznego. Przekazywanie 1%  nie jest obowiązkowe, jednak warto pomyśleć o najbardziej potrzebujących, na rzecz których działają organizacje. Podatnika to de facto nic nie kosztuje.

W tym roku złożenie deklaracji podatkowej jest wyjątkowo proste. Oprócz tradycyjnych sposobów polegających na dostarczeniu wypełnionego zeznania osobiście do urzędu skarbowego lub za pomocą listu poleconego, możliwe jest także przesłanie deklaracji drogą elektroniczną. Pomocne są aplikacje udostępniane na stronach www.e-deklaracje.gov.pl i www.szybkipit.pl.

1% podatku dochodowego mogą przekazać organizacjom podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych, opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą i korzystający z liniowej, 19-procentowej stawki podatku, a także emeryci, pod warunkiem jednak, że samodzielnie wypełnią PIT-37 i zrezygnują z pomocy ZUS w tym zakresie. Podobna zasada dotyczy osób, które są rozliczane przez pracodawcę.

W składanym zeznaniu należy wypełnić wniosek o przekazanie 1%. W praktyce polega to na wypełnieniu odpowiedniej części zeznania podatkowego, w której wystarczy podać numer KRS tej organizacji oraz deklarowaną kwotę. Wysokość tej kwoty określa sam podatnik, pamiętając jedynie aby nie przekroczyła 1% podatku należnego i była zaokrąglona do pełnych dziesiątek groszy w dół. Istnieje także możliwość wskazania celu szczegółowego wydatkowania kwoty, jaka została zadeklarowana na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego. Wykaz organizacji pożytku publicznego, a także sposób, w jaki podatnicy mogą przekazać 1% przy rozliczeniach za 2011 r. można znaleźć m.in. w portalu JedenProcent.pl.

Obszary działalności organizacji pożytku publicznego obejmują m.in.: pomoc społeczną, działalność charytatywną, podtrzymywanie tradycji narodowej, ochronę i promocję zdrowia, działania na rzecz osób niepełnosprawnych, bezrobotnych i zagrożonych zwolnieniem z pracy, działalność na rzecz równych praw kobiet i mężczyzn, ochronę dóbr kultury i tradycji, a także ekologię i ochronę zwierząt oraz ochronę dziedzictwa przyrodniczego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


7 + = piętnaście

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 324 811 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony