Jestes tutaj: Home » LITERATURA » VAT niezgodny z konstytucją?

VAT niezgodny z konstytucją?

Zastosowanie 23 procentowej stawki VAT na książki elektroniczne i jednocześnie 5 procentowej na wydawnictwa tradycyjne może być sprzeczne z konstytucją oraz zasadami unijnymi – powiedziała Irena Lipowicz Rzecznik Praw Obywatelskich w piśmie skierowanym do Ministerstwa Finansów.

Niezgodność według RPO wynika z faktu, że zgodnie z obowiązującymi przepisami taka sama publikacja może być obciążona 23% lub 5% stawką VAT-u w zależności od sposobu wydania. Taka sytuacja rodzi wątpliwości pod względem konstytucyjnej gwarancji równego dostępu do dóbr kultury.

Rzecznik zwraca również uwagę na fakt, że przepisy Unii Europejskiej zakładają tzw. neutralność fiskalną, która w tym wypadku również jest naruszona. Według tej zasady podobne towary i usługi powinny podlegać takiej samej stawce podatkowej.

W piśmie poruszono też temat niskiego poziomu czytelnictwa w Polsce. Według rzecznika zaistniała sytuacja nie sprzyja jego wzrostowi i dodatkowo zmniejsza konkurencyjność osób oferujących e-booki w Polsce.

Minister Finansów wciąż opracowuje odpowiedź na zarzuty Rzecznika Praw Obywatelskich. Wcześniej jednak w podobnej sprawie zwracał się do resortu poseł Przemysław Wipler. Wiceminister finansów Maciej Grabowski stwierdził wtedy, że tylko Francja i Luksemburg zdecydowały się zastosować obniżoną stawkę podatkową w stosunku do wydawnictw elektronicznych. Reszta państw Unii używa podstawowej stawki. Powiedział też, że badania nad wpływem polityki fiskalnej na czytelnictwo nie są prowadzone.

Źródło: www.wprost.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


3 × cztery =

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 324 823 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony