Jestes tutaj: Home » WYDARZENIA » Polska » Praca na odległość

Praca na odległość

Praca zdalna (telepraca), czyli praca poza siedzibą firmy, umożliwia bardziej efektywne planowanie dnia. Firmy zatrudniające zdalnych pracowników są bardziej wydajne, notują więc większe przychody i zyski.  Na świecie już ponad 60% dużych firm wprowadziło zdalną, elastyczną pracę, do której przekonują się nawet urzędy. Np. Urząd Marszałkowski w Lublinie zapowiedział, że 10% jego pracowników przejdzie na telepracę, co ograniczy koszty wynajmu powierzchni biurowych.

Elastyczne formy zatrudnienia, spośród których najpopularniejsza jest telepraca, mają wciąż mały udział w rynku zatrudnienia. W większości krajów Eurolandu odsetek osób pracujących poza macierzystą firmą wynosi 13 – 15%, natomiast w Polsce z telepracy korzysta zaledwie 2,9%, a 11,2% poza biurem wypełnia część obowiązków (wg. badań Polskiej Agencji Rozwoju Przemysłu). Powodem tego stanu rzeczy są drobiazgowe, trudne do wypełnienia, a skrupulatnie egzekwowane przez Państwową Inspekcję Pracy przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny.

Według badań przeprowadzonych 1 marca br. przez portal zdalniej.pl na podstawie ofert pracy zamieszczonych w trzech największych portalach rekrutacyjnych tj.: Pracuj.pl, Gazetapraca.pl i Infopraca.pl, liczba ofert telepracy wzrosła w porównaniu z poprzednim miesiącem o 0,63 punkta procentowego i wynosi obecnie 2,4%. Tendencja zwyżkowa odzwierciedla zmianę nastawienia pracodawców do pracy zdalnej.

Najbardziej skłonni do podjęcia pracy zdalnej są ludzie młodzi, co wynika z faktu, że korzystają oni na co dzień z rozwiązań mobilnych i najchętniej chcieliby przenieść ten typ komunikacji i współpracy na obszar pracy zawodowej. Według badania przeprowadzonego przez firmę Cisco i portal Pracujflexi.pl (objęło 120 osób, z których 64% miało 25-35 lat), ponad połowa ankietowanych (51%) uważa, że praca poza stanowiskiem może być równie efektywna jak przy biurku. W związku z tym aż 41% badanych jest skłonne poszukać, i w przyszłości zmienić pracę, jeżeli firma nie będzie chciała zdecydować się na opcję pracy zdalnej. Z badania wynika też, że kobiety są bardziej gotowe do pracy z dala od biurka i uważają, że nie odbije się to na jakości wykonywanych obowiązków. 15% z nich sądzi, że są bardziej produktywne, kiedy pracują z domu. W przypadku mężczyzn wskaźnik wynosi tylko 8%, 10% mężczyzn uważa, że efektywna i wydajna praca jest możliwa tylko w biurze. Wśród kobiet w ten sposób odpowiedziało tylko 2%.

Rosnąca popularność zdalnej pracy wynika przede wszystkim z postępu technologicznego. Blisko 75% badanych ma dostęp do sieci korporacyjnej w innym miejscu niż praca. Wbrew obawom pracodawców, osoby pracujące w domu doskonale zdają sobie sprawę z ograniczeń i zagrożeń jakie niesie tego typu praca. Aż 72% badanych nie pozwala korzystać ze swojego służbowego komputera bez nadzoru.

Zasady zatrudnienia regulują przepisy kodeksu pracy z 2007 r. Telepracownik wykonuje zadanie i przekazuje pracodawcy wyniki. Uzgodnienia między stronami dotyczące formy zatrudnienia mogą nastąpić przy zawieraniu umowy o pracę albo w trakcie zatrudnienia. Pracodawca ma obowiązek dostarczenia sprzętu niezbędnego do wykonywania pracy, pokrycia kosztów związanych z jego instalacją i serwisem. Ma też zadbać, by telepracownik nie był traktowany mniej korzystnie w zakresie zatrudnienia, awansu i szkoleń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


+ 5 = czternaście

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 324 815 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony