Jestes tutaj: Home » FILM » Kino polskie

Kino polskie

Przy okazji premiery mocno rozreklamowanego filmu „Kac Wawa”, który jest polską odpowiedzią na światowy hit „Kac Vegas” po raz kolejny wybucha dyskusja o kondycji kina w Polsce.

Sam film, który zyskał sławę poprzez konflikt z krytykiem filmowym Tomaszem Raczkiem, jest tylko kroplą, która przelewa czarę goryczy na temat filmów, którymi zasypują nas polscy producenci praktycznie co weekend w miejskich multipleksach. Kiedy premiera goni premierę, a filmy o naprawdę wysokiej jakości możemy w każdym kwartale policzyć na palcach jednej ręki  pojawia się pytanie dlaczego tak niechętnie w kinach puszczane są filmy bardzo dobrych młodych polskich reżyserów, a jak w fabryce na linii produkcyjnej pokazywane są nam odtwórcze i powielające schematy filmy w dodatku wciąż z tymi samymi aktorami grającymi podobne role.

Kiedy kilka lat temu nastąpił boom na tzw. komedie romantyczne, ludzie zaczęli masowo odwiedzać kina bijąc kolejne rekordy frekwencji i zysków dla kin i producentów. Zgadzam się, że była to nowość po etapie ciągłych ekranizacji lektur, i jak wszystko co nowe i do tego robione na zachodnich pomysłach ciągnęło ludzi. Wraz z tym zjawiskiem pojawiła się grupa aktorów, która zdobyła sympatię widzów i jednocześnie monopol na grę w wysokobudżetowych filmach. Kiedy „moda” na romantyczne komedie zaczęła przemijać autorzy musieli zacząć wymyślać co innego żeby sprowadzić do kin niewybrednego widza. Zaczęły powstawać takie wydmuszki medialne jak „Weekend”, „Wyjazd integracyjny”, „1920 Bitwa warszawska” czy też wspomniany przeze mnie (jak i w innym artykule na portalu) „Kac Wawa”.

Z rzadka jednak pojawiają się perły, które pozwalają nie tracić nadziei na ciekawe, polskie filmy. Wymienić tu warto choćby nominowany do Oskara „W ciemności” A. Holland, „Wymyk” G. Zglinskiego, „Sala samobójców”, czy „Róża” Wojciecha Smarzowskiego (recenzja na portalu). Sporo dzieje się również na tzw. „scenie niezależnej” gdzie podczas festiwali filmowych, młodzi reżyserzy czy aktorzy pokazują swój kunszt filmowy.

Miejmy nadzieje że młodzi reżyserzy, i aktorzy powrócą do chwalebnych tradycji polskiej szkoły filmowej, która w poprzedniej epoce tak dobrze się rozwijała by na przełomie ostatnich kilku lat popaść w marazm z którego miejmy nadzieje wkrótce się wydostanie.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


siedem × = 7

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 325 139 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony