Jestes tutaj: Home » WYDARZENIA » Polska » „Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy”

„Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy”

Polska pieśń patriotyczna z 1797 roku pt. „Mazurek Dąbrowskiego” jest oficjalnym polskim hymnem państwowym od 26 lutego 1927 roku. Jednak z ostatnio przeprowadzonego wśród Polaków sondażu wynika, że w rankingu symboli narodowych hymn zajmuje dopiero czwarte miejsce. Badanie wykazało, że Polacy rzadko mają okazję do śpiewania hymnu, słabo znają jego tekst, poza tym nie wiedzą, ile ma zwrotek ani kiedy powstał.

Według sondażu przeprowadzonego na zlecenie Gazety Wyborczej, w statystykach hymn narodowy przegrywa z orłem białym, flagą biało-czerwoną i papieżem Janem Pawłem II, które są najważniejszym symbolem odpowiednio dla 41 proc., 29 proc.i 17 proc. ankietowanych. „Mazurek Dąbrowskiego” jest najważniejszym symbolem narodowym jedynie dla 10 proc. Polaków.

Jedna trzecia ankietowanych odśpiewała hymn w ciągu ostatniego roku, 14 proc. – nie dawniej niż trzy lata temu, a 15 proc. – w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Niemal co trzeci przyznał, że było to „jeszcze dawniej”. Hymn odśpiewywany jest najczęściej w szkole (38 proc.), na uroczystościach państwowych (18 proc.) i na imprezach sportowych (17 proc.). Znajomość hymnu Polacy wynoszą przede wszystkim ze szkoły (89 proc. wskazań). Przeważająca większość (63 proc.) uważa, że hymn zaczyna się od słów „Jeszcze Polska nie zginęła, póki my żyjemy”, mimo że „póki” w tekście hymnu nie ma i nigdy nie było. Zaledwie 31 proc. badanych potrafiło zacząć hymn bezbłędnie.

Ponad połowa Polaków nie potrafi powiedzieć, ile zwrotek ma Mazurek Dąbrowskiego. Prawidłową odpowiedź – cztery zwrotki – wskazało jedynie 38 proc. badanych. Zaledwie co czwarty Polak prawidłowo wskazał wojny napoleońskie jako okres, gdy powstał hymn, mimo że w tekście występuje Napoleon Bonaparte, a inna nazwa hymnu to „Pieśń Legionów Polskich we Włoszech”. 17 proc. uznało, że stało się to w czasie powstania kościuszkowskiego, co dziesiąty Polak umieścił to wydarzenie w czasie powstań narodowych XIX wieku, a 5 proc. – podczas I wojny światowej.

Pierwotnie hymn, jako Pieśń Legionów Polskich we Włoszech, został napisany przez Józefa Wybickiego. Autor melodii opartej na motywach ludowego mazurka jest nieznany. Pieśń powstała w połowie lipca 1797 we włoskim miasteczku Reggio nell’Emilia w Republice Cisalpińskiej (w dzisiejszych Włoszech). Pierwszy raz została wykonana publicznie 20 lipca 1797 roku. Od samego początku została przyjęta z aplauzem przez Legiony Dąbrowskiego.
O popularności pieśni świadczy fakt, że w rok po powstaniu była już znana we wszystkich zaborach. Śpiewano ją w ważnych historycznych momentach – podczas powstania listopadowego (1830), styczniowego (1863), przez Polaków na Wielkiej Emigracji, w czasie rewolucji 1905, I i II wojny światowej. Tekst Mazurka był tłumaczony przez poetów solidaryzujących się z walczącą Polską i znany był w 17 językach. Podczas Wiosny Ludów (1848) Mazurek Dąbrowskiego śpiewany był na ulicach Wiednia, Berlina i Pragi.

Mazurek Dąbrowskiego był wykorzystywany w utworach muzycznych. Jako jeden z pierwszych użył go kompozytor Karol Kurpiński w skomponowanej w 1821 r. fudze na fortepian. Ryszard Wagner wykorzystał melodię Mazurka w uwerturze Polonia skomponowanej po upadku powstania listopadowego. Grano ją pod okupacją niemiecką w czasie II wojny światowej, gdy zabronione było granie polskiego hymnu. W zmienionej postaci użyto muzyki hymnu w nazistowskim filmie propagandowym „Powrót do ojczyzny” (Heimkehr).

Polski hymn narodowy stał się protoplastą dla innych słowiańskich hymnów i pieśni patriotycznych. Przykładem tego, jak polska pieśń wyzwoleńcza, która stała się późniejszym oficjalnym hymnem narodowym, promieniowała na ludy ościenne jest np. łużycka pieśń patriotyczna zatytułowana (w tłumaczeniu na język polski) „Jeszcze Łużyce nie zginęły”, którą napisał Handrij Zejler w 1845 r. na wzór Mazurka Dąbrowskiego, a także chorwacka pieśń pt. „Jeszcze Chorwacja nie umarła” z 1833 autorstwa Ferdynanda Livadicia. Natomiast tekst ukraińskiego hymnu narodowego z 1863 zaczyna się od słów „Jeszcze nie umarła Ukraina”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


7 × dziewięć =

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 324 815 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony