Jestes tutaj: Home » MISZ MASZ » Kącik młodego dziennikarza » Na początku było… Miasto

Na początku było… Miasto

Pierwsze internetowe serwisy społecznościowe pojawiły się w połowie lat 90. w Stanach Zjednoczonych. Za zadanie miały zrzeszać internautów wokół portali, które pozwalały im na wymianę poglądów, zdjęć, plotek, zainteresowań. Do najwcześniejszych należały ClassMates (1995) i SixDegrees (1996). W Polsce, z powodu problemów z dostępem do sieci, społeczności internetowe zaczęły powstawać dopiero po 2000 roku. Polscy internauci na początku XXI wieku najczęściej wymieniali poglądy na czacie i zakładali własne strony internetowe oraz blogi.

Pierwszym w Polsce systemem umożliwiającym darmowe prowadzenie własnego internetowego pamiętnika był serwis nlog.org, który zaczął działać w czerwcu 2000 roku. Kilka miesięcy później swoją działalność rozpoczął serwis blog.pl, który jest obecnie jednym z największych polskich serwisów blogowych.
Za pierwszy portal społecznościowy można uznać fotkę.pl, która powstała 14 lutego 2001 roku i umożliwiała publikację zdjęć zarejestrowanego użytkownika, a także ich ocenianie i komentowanie. Fotka.pl obecnie posiada około 2 miliony użytkowników. Została również wybrana jako Społeczność Roku 2006 i 2008 w głosowaniu internautów zorganizowanym przez Akademię Internetu.
Niedługo po fotce.pl  powstał serwis randkowy sympatia.pl, który w 2009 osiągnął trzy miliony użytkowników. Obecnie serwis występuje również w wersji anglojęzycznej, dla Wielkiej Brytanii, Irlandii i USA.
Kolejnym znaczącym serwisem w Polsce było grono.net. Była to społeczność zamknięta – każdy, kto chciał się zapisać, musiał otrzymać wcześniej zaproszenie od kogoś, kto był już użytkownikiem. Ideą serwisu było skupianie się użytkowników w małych grupach (gronach) i utrzymywanie w nich więzi interpersonalnych. Wkrótce po uruchomieniu (pod koniec 2004 roku) serwis liczył 29 tys. użytkowników.

Nlog.org, fotka.pl czy grono.net funkcjonują z powodzeniem do dziś. Jednak niewielu internautów pamięta, że prawdziwym prekursorem ruchu społecznościowego było Miasto Plusa – projekt operatora sieci komórkowej Plus GSM. W 2001 roku Plus GSM otrzymał za swój projekt główną nagrodę konkursu organizowanego przez „Media i Marketing Polska” – „Złotą Strzałę 2001” w kategorii „Innowacje”. Było to pierwsze i jedyne takie przedsięwzięcie na świecie – połączenie platformy komunikacyjnej i programu lojalnościowego.

Miasto Plusa stanowiło wirtualną społeczność zbudowaną na bazie klientów sieci Plus GSM, przy czym większość serwisów i stron tematycznych było dostępnych dla wszystkich internautów, którzy mogli odwiedzić Miasto jako Turyści. Mieszkanie w Mieście było bezpłatne. W Mieście Plusa dostępne były cztery dzielnice: mieszkaniowa, rozrywki, handlowa oraz centrum, a poza tym wiele serwisów tematycznych (kino, klub muzyczny, kuchnia miejska, bezpieczeństwo, sport, randki, Mleczkoland, horoskopy, galeria) oraz zawierających informacje przydatne dla przyszłych i obecnych użytkowników sieci Plus GSM. Dostępne były także konkursy, gry i aplikacje na telefony komórkowe.

Mieszkańcy Miasta Plusa mogli korzystać z wielu typowych dla internetu narzędzi komunikacyjnych (czat, forum, tzw. „kartki w drzwi”, blogi, komentarze, posty). Dodatkowo, w Galerii, każdy Mieszkaniec mógł prezentować swoje prace, a także oceniać, komentować i wymieniać uwagi. Były też dostępne całkiem nowatorskie rozwiązania, takie jak radioczat, będący połączeniem czatu, nadawanej na żywo audycji w internetowym radiu Ram oraz komunikacji mailowej. Za pośrednictwem radioczatu Mieszkańcy mogli na żywo zadawać pytania gościom miejskiego radia Ram i uzyskiwać bezpośrednio od nich odpowiedzi. Radio Ram gościło  m.in. Jerzego Hoffmana, Krzysztofa Krawczyka, Joannę Szczepkowską, Dodę, a także Muńka Staszczyka.

W sierpniu 2003 roku Miasto liczyło prawie 100 tysięcy użytkowników, natomiast serwisy blogowe nlog.org i blog.pl – odpowiednio niespełna 5 tys. i 68 tys.
Po 4 latach działalności wirtualna aglomeracja liczyła pół miliona użytkowników, a liczba tych, którzy odwiedzili serwis jako Turyści, była jeszcze wyższa. Oglądalność tego serwisu wynosiła ponad 10 milionów odsłon miesięcznie i ponad milion odsłon strony głównej tygodniowo.

W maju 2009 roku Miasto Plusa stało się integralną częścią portalu plus.pl. Z wielu możliwości, które do tej pory oferował serwis, zachowała się tylko platforma blogowa. Mimo protestów użytkowników, w lipcu 2011 roku Miasto zostało całkowicie zamknięte, a Mieszkańcy wyeksmitowani.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


9 − siedem =

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 325 560 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony