Jestes tutaj: Home » MISZ MASZ » Kącik młodego dziennikarza » Problem z wagą. Problem wielu Polaków

Problem z wagą. Problem wielu Polaków

Wiosna zawita lada dzień na dobre. W końcu możemy obszerne zimowe ubrania zamienić na lżejsze, odsłaniające trochę to tu, to tam. Nie wszystkich jednak ta informacja cieszy.

50 % Polek i 23 % Polaków nie jest zadowolonych ze swojej wagi i wyglądu. Problem dotyczy właściwie każdej grupy wiekowej, niezależnie od wykształcenia, coraz częściej również coraz młodszych członków naszego społeczeństwa. Życie w nieustannym biegu, niezdrowa wysokokaloryczna żywność, stołowanie się w fast foodach i brak jakiejkolwiek aktywności fizycznej prowadzi początkowo do nadwagi, w konsekwencji do otyłości i rozwoju wielu chorób. Przeciętna Polka chciałaby schudnąć 5 kg, Polak około 2-3 kg.

Dodatkowym problem staje się możliwość kupienia ciekawych i modnych ubrań. Ogromny wybór sklepów z odzieżą, sieciowych i markowych pozornie ułatwia zadanie, jednak większość oferuje Paniom najnowsze kolekcje w rozmiarze nie większym niż 44. W przypadku odzieży dla Panów jest ciut łatwiej – wybór kończy się najczęściej na rozmiarze XXL. Odzież w większych rozmiarach, jeżeli jest oferowana to są to tzw. modele pozakatalogowe – uniwersalne, nie przypisane do żadnej kolekcji, bez wyrazu, wielokrotnie workowate podkreślające mankamenty figury. Oczywiście istnieją specjalne sklepy z odzieżą XXL, XXXL gdzie można kupić ciuchy w większych rozmiarach, jednak za takie modele, trzeba słono zapłacić.

Wszystko to prowadzi do kompleksów. Osoby otyłe przestają o siebie dbać, niechętnie wychodzą na zakupy, nie chcąc narazić się kolejny raz na upokorzenia. Przestają brać udział w życiu towarzyskim. Jedzenie staje się ich jedynym pocieszycielem.

Moda ukształtowała wzór sylwetki, która stała się wyznacznikiem rozmiarów dostępnych w sprzedaży. Ostatnie wydarzenia  – zaprzestanie propagowania anorektycznych chudzielców, na rzecz kobiet o pełniejszych kształtach wpłynęło na politykę koncernów odzieżowych, które rozpoczęły współpracę z modelkami w rozmiarze 38 czy 40, traktując te rozmiary jako przeciętną występującą w społeczeństwie.

A przecież nie każdy musi mieć rozmiar XS, najważniejsze by potrafił zaakceptować swój wygląd i nie odczuwał z tego tytułu kompleksów, by cieszył się życiem, był zdrowy i miał takie same możliwości jak szczupłe osoby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


− 3 = pięć

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 324 807 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony