Jestes tutaj: Home » MISZ MASZ » Kącik młodego dziennikarza » Kultura jest obok Ciebie

Kultura jest obok Ciebie

W Polsce od jakiegoś czasu utarł się pogląd iż z różnych względów mamy utrudniony dostęp do kultury. Jednym z częściej podawanych powodów są wysokie ceny biletów, czy wejściówek, innym brak oferty przedstawianej nam przez władze naszych miast, czy miasteczek.

W moim tekście, który kieruje głównie do ludzi mieszkających w średnich i dużych miastach postaram się ukazać, że jest to pogląd wynikający z naszej niewiedzy, lub świadomej niechęci do brania aktywnego udziału w bogactwie życia kulturowego miast. Zaznaczyć chcę również iż mam świadomość, że dostęp do podanych przeze mnie przykładów we wsiach lub małych miastach jest utrudniony, lub nawet niemożliwy, ale to temat na inny artykuł.

Z danych Biblioteki Narodowej wynika iż w 2010 roku 56% polaków nie przeczytało ŻADNEJ książki, a tylko 54% w ciągu miesiąca czyta tekst dłuższy niż 3 strony! Polska jeżeli chodzi o średnią czytelniczą w Europie wypada bardzo słabo. Polacy którzy jeszcze w latach 90 nie odbiegali tak bardzo od różnych statystyk podawanych w prasie, na przestrzeni kilku ledwie lat porzucili książki, a nawet gazety, zastępując tekst w gazetach fotografią, a książkę telewizją. To prawda, że cena książek w księgarniach jest zbyt wysoka i części społeczeństwa nie stać na zakup nowej książki. Jednak osoby, które ceną tłumaczą zanik czynności czytania, nie potrafią powiedzieć kiedy ostatnio odwiedzili bezpłatną bibliotekę, z której możemy korzystać bez ograniczeń 5 dni w tygodniu. Zaznaczyć również chciałem iż w każdej bibliotece co dzień jest możliwość przeczytania gazet: dzienników czy tygodników. A nawet jeżeli ktoś nie ma czasu żeby pojechać do miejskiej, czy gminnej biblioteki może zajrzeć do internetu. Jest tam sporo portali gdzie z każdym dniem rośnie liczba udostępnianych za DARMO pozycji książkowych. Dla zainteresowanych pierwsze z brzegu przykłady: www.wolelektury.pl, www.ebooki24.org. Adresów bibliotek stacjonarnych nie będę wymieniał, myślę z oczywistych względów. Jeszcze jakiś czas temu była popularna akcja ”uwolnij książkę”, która polegała na zostawianiu przez ludzi w miejscach publicznych przeczytanych już książek, aby inne osoby mogły również je przeczytać i przekazać dalej i w zamyśle tak bez końca. Jednak osób „uwalniających” lektury od tych „pożyczających je na zawsze” było mniej i akcja ta (przynajmniej w Poznaniu) umarła śmiercią naturalną.

Ceny biletów do kina, teatru, muzeum, lub na koncert mogą być dla sporej części społeczeństwa za drogie i zgadzam się z tym stwierdzeniem. Jednak już tłumaczenie tym np. faktu iż ostatni raz w muzeum było się w podstawówce gdy „na karku” ma się już powiedzmy 40 lat jest  w moim  przekonaniu zabawne. Muzeum Narodowe w Poznaniu – sobota wstęp wolny, Wrocław – sobota wstęp wolny, Kraków –niedziela wstęp wolny. To prawda, że są to wstępy na ekspozycje stałe, ale jeżeli ktoś zapoznał się z całą taką ekspozycją w swoim mieście zapewne jest w elitarnym klubie. Bilety na koncerty muzyki klasycznej również są drogie, ale dla osób chcących zapoznać się z tym gatunkiem nic łatwiejszego. Większość Akademii Muzycznych praktycznie każdego dnia oferuje zupełnie darmowe koncerty muzyczne wykonywane przez studentów z zupełnie darmowym wstępem. Widać nic nie stoi na przeszkodzie aby w wolne popołudnie iść posłuchać trochę muzyki klasycznej, operetki czy jazzu. W wielu miejscach możemy również znaleźć darmowe pokazy filmów pod gołym niebem (to raczej w okresie letnim), w domach kultury, klubach a nawet salkach parafialnych.

Kolejną atrakcją dostępną na wyciągnięcie ręki jest z każdym rokiem większa i bogatsza oferta festiwalowa w naszych miastach. Chyba nikt nie potrafi wymienić nazw wszystkich festiwali odbywający się w Polsce. I jak w prawie każdym aspekcie życia społecznego przy okazji takich festiwali jest część tzw. „zamknięta” gdzie za wstęp musimy zapłacić sporo. Jest jednak coraz szersza część gdzie wstęp jest wolny. Pisząc o festiwalach mam na myśli te zarówno typowo muzyczne ( Woodstock) czy odbywające się w większości miast uliczne festiwale teatralne, na których spora część spektakli prezentowana jest zupełnie za darmo.  Ale nie tylko teatr i muzyka pojawia się na naszych ulicach. Wybór mamy przeogromny np.: Festiwal sztuki i sportów ulicznych w Łodzi, czy Festiwal Ogni Sztucznych w Ustce. Myślę że do wachlarza tych  bezpłatnych festiwali należy dopisać setki a nawet tysiące imprez organizowanych przez kościoły poszczególnych wyznań religijnych. W ostateczności jeżeli nic z listy podanych możliwości nam nie pasuje możemy również bez wydania ani złotówki wziąć udział w jednej z licznych imprez sportowych takich jak maraton, bieg na konkretnym dystansie czy zawody piłkarskie.

Podsumowując, kultura jest dostępna dla każdego z nas. Jeżeli narzekania na wszystko dookoła zastąpi się odrobiną ciekawości i dobrych chęci nasze miasta, które do tej pory wydawały się nudnymi i monotonnymi skupiskami obcych sobie ludzi, zamienią się w miejsce czerpania coraz to nowych doznań estetycznych.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


dziewięć × 1 =

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 324 818 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony