Jestes tutaj: Home » TEATR » Newsy » Zagraj mi, jak żyjesz

Zagraj mi, jak żyjesz

…a powiem Ci kim jesteś, kto stoi obok Ciebie, z kim siedzisz w ławce. Projekt „Teatr w klasie” to  nowa forma edukacji społeczno-kulturalnej mająca na celu integrację młodzieży przy jednoczesnym poszerzeniu ich kulturalnych horyzontów.

Ten swoisty nowotwór wyrósł na gruncie niemieckich teatrów i z miejsca zaraził rzesze dzieci i dorosłych. Sukces, jaki odniósł program w Niemczech stał się przyczynkiem do „przeszczepienia” go na grunt polskich teatrów i szkół i zarażenia nim społecznej wyobraźni i świadomości na temat tego, czym teatr jest w istocie, a czym być może.

Na czas spektaklu klasy szkół średnich zamieniają się w sceny teatralne, a aktorzy wystawiają przedstawienie poruszające powszechne problemy, z jakimi uczniowie już się spotkali, lub mogą się spotkać. Ta aktualizacja tematyki wnosi ożywczego ducha do sal lekcyjnych. Młodzież nie ma do czynienia z martwymi, skostniałymi formułami. Nowatorstwo tego projektu polega na włączeniu uczniów szkół średnich w matrycę kultury. Projekt zrodził się gdzieś na przecięciu tematyki społecznej, a zapotrzebowaniem na wrażenia teatralne.

Druga część przedstawienia jest moderowana przez specjalistów-psychologów ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, którzy inicjują dyskusję, będącą rozwinięciem przed chwilą obejrzanej sztuki.
Oryginalność podejścia zapewnia przede wszystkim teza wyjściowa, od której wszystko się zaczęło – chodzi o kontakt, o wejście z młodymi w interakcję, zbombardowanie świadomości uczniów przez zagadnienia, z którymi spotykają się na co dzień, aby nie mogli przejść obojętnie. Taka problematyka, o którą ociera się każdy młody człowiek, podana w formie spektaklu sprawia, że teatr przestaje być instytucją zaspokajającą głód artystycznych doznań, regulującą dobry smak, a sytuuje się gdzieś bliżej codzienności. Idea „Teatru w klasie” wychodzi poza obręb osobistych gustów, nie jest sztucznym tworzywem, a żywą tkanką. Przestaje być również pożywką dla koneserów sztuki pięknej. Uniwersalizacja doświadczeń, podjęcie problematyki społecznej ma na celu zainteresowanie jak największej liczby młodych, zainteresowanie nie tylko teatrem, ale również uwrażliwienie na problemy codzienności. Zaciera się ta granica, która była kiedyś standardem, granica między aktorami a publicznością. Spektakl zostaje wystawiony na naszych oczach, ale my – widzowie, przestajemy być tylko biernymi odbiorcami.

Już performance zaczął przenosić granice. Jeśli nie niszczy ich zupełnie, to przenosi w inne miejsce. Wynika to z potrzeby zderzenia się z życiem. Sztuka nie idzie osobnym torem, jest składową codzienności. Linia demarkacyjna nie przechodzi już w miejscu zetknięcia się świata realnego (publiczność), z wykreowanym (aktorzy). Nie tylko forma, ale i treść poddane zostają weryfikacji. Coraz rzadziej mamy do czynienia ze „sztuką dla sztuki”, bo szukamy czegoś, co, powtarzając za Grochowiakiem, „jest bliżej krwiobiegu”.

O twórczości literackiej, czy to beletrystyce, czy poezji, która jest przeniesieniem najprawdziwszego życia na papier zwykło się mówić „życiopisanie” – czyli pisz tak jak żyjesz, pod czym możesz podpisać się własną krwią. Jak powiedzieć o sztuce teatralnej, która jest żywą sekwencją wyjętą z otaczającego nas świata?

Przedsięwzięcie, jakiego podjął się Teatr Powszechny, jest pierwszym tego rodzaju projektem w Polsce. Warto zaznaczyć, że formuła nowego teatru interaktywnego została wsparta przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej.

W ramach cyklu spotkań teatralnych zaplanowanych na rok 2012 zostaną zaprezentowane dwa spektakle. Pierwszym z nich jest „Sebastian X”, którego premiera odbędzie się 17. Marca w Teatrze Powszechnym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


osiem − = 2

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 325 062 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony