Jestes tutaj: Home » MUZYKA » Maryna C – poetycko i awangardowo

Maryna C – poetycko i awangardowo

Projekt Maryna C. to propozycja dla fanów poezji śpiewanej oraz…dla tych, którzy tego gatunku nie znoszą. Tu nie ma patosu. Jest zabawa dźwiękiem, są genialne teksty. Płyta trafi do sklepów 17 marca.

Wszystko zaczęło się, gdy Paula Kinaszewska jeszcze jako nastolatka dostała na urodziny tomik poezji Mariny Cwietajewej. Dla przyszłej aktorki zetknięcie z twórczością jednej z najoryginalniejszych poetek rosyjskich było ogromnym przeżyciem. Tym bardziej, że Paula gra również na skrzypcach, a o wierszach Cwietajewej mówi się, że są w stanie przekazać to, co tylko muzyka może wyrazić.

Do projektu Maryna C. Paula dojrzewała przez lata. Bo te wiersze onieśmielają. Są doskonałe. Bo Cwietajewa to postać niezwykła. Urodzona pod koniec XIX wieku była chodzącą poezją – tylko emocje, w życiu i na papierze. Egzaltowana, jak oceniali jej współcześni. I niepokorna, bo rzucona w wir historii, zawsze szła pod prąd, ponosząc konsekwencje swoich poglądów. Niesamowite życie zakończyło się tragicznie, samobójstwem.
Nie dziwi więc, że artystce decyzja o zmierzeniu się Cwietajewą zajęła trochę czasu. Także dlatego, że z tego nie miała wyjść zwykła poezja śpiewana. We współpracy z dwoma muzykami, Bartłomiejem Woźniakiem, prywatnie swoim mężem oraz jego bratem, Hipolitem, stworzyli nową jakość, którą sami określają jako awangarda poetycka. Na czym ta awangarda poetycka polega?

Na płycie nie jest spokojnie, nie jest lirycznie. Albo inaczej, z rzadka bywa lirycznie. To eksplozja i mieszanka dźwięków oraz gatunków, od rocka po folk. Ten ostatni zresztą należy do największych muzycznych inspiracji Kinaszewskiej. A teksty? Brzmią jak napisane współcześnie. Jak stworzone pod te gitary i głos wokalistki.

O Marynie C. robi się coraz głośniej. Skład dał już kilka koncertów. 26 marca będzie można usłyszeć ich na żywo we Wrocławiu w ramach Przeglądu Piosenki Aktorskiej. Należy tylko pamiętać, że tej muzyki nie da się zamknąć w żadnej szufladce.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


− jeden = 1

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 324 808 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony