Jestes tutaj: Home » LITERATURA » Nagrody im. Hansa Christiana Andersena

Nagrody im. Hansa Christiana Andersena

Rok 2012 jest rokiem, w którym Międzynarodowa Izba ds. Książek dla Młodych (IBBY) rozdaje prestiżowe nagrody im Hansa Christiana Andersena.

Nagrody imienia duńskiego pisarza i poety, który zasłynął jako baśniopisarz, IBBY przyznaje co dwa lata osobom, które zasłużyły się w dziedzinie literatury dziecięcej. W świecie książki dziecięcej jest to najwyższe wyróżnienie, dlatego często nazywane jest też „Małym Noblem”. Doniosłość nagrody jest spotęgowana patronatem Jej Wysokości, Małgorzaty II, duńskiej Królowej.

W tym roku, w gronie finalistów figuruje pięcioro autorów i pięcioro ilustratorów: Maria Teresa Andruetto z Argentyny, Paul Fleischman z USA, Bart Moeyaert z Belgii, Jean-Claude Mourlevat – Francja, Bianca Pitzorno – Włochy oraz Mahammad Ali Beniasadi z Iranu, John Burningham z Wielkiej Brytanii, Roger Mello – Brazylia, Peter Sis z Czech, Javier Zabala z Hiszpanii.

Warto przypomnieć, że w 1982 roku „Małego Nobla” za ilustracje otrzymał Polak – Zbigniew Rychlicki, poszerzając tym samym grono laureatów, między innymi pisarki Astrid Lindgren czy ilustratora Aloisa Carigieta.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


sześć − = 5

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 323 575 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony