Jestes tutaj: Home » LITERATURA » Nagrody im. Hansa Christiana Andersena

Nagrody im. Hansa Christiana Andersena

Rok 2012 jest rokiem, w którym Międzynarodowa Izba ds. Książek dla Młodych (IBBY) rozdaje prestiżowe nagrody im Hansa Christiana Andersena.

Nagrody imienia duńskiego pisarza i poety, który zasłynął jako baśniopisarz, IBBY przyznaje co dwa lata osobom, które zasłużyły się w dziedzinie literatury dziecięcej. W świecie książki dziecięcej jest to najwyższe wyróżnienie, dlatego często nazywane jest też „Małym Noblem”. Doniosłość nagrody jest spotęgowana patronatem Jej Wysokości, Małgorzaty II, duńskiej Królowej.

W tym roku, w gronie finalistów figuruje pięcioro autorów i pięcioro ilustratorów: Maria Teresa Andruetto z Argentyny, Paul Fleischman z USA, Bart Moeyaert z Belgii, Jean-Claude Mourlevat – Francja, Bianca Pitzorno – Włochy oraz Mahammad Ali Beniasadi z Iranu, John Burningham z Wielkiej Brytanii, Roger Mello – Brazylia, Peter Sis z Czech, Javier Zabala z Hiszpanii.

Warto przypomnieć, że w 1982 roku „Małego Nobla” za ilustracje otrzymał Polak – Zbigniew Rychlicki, poszerzając tym samym grono laureatów, między innymi pisarki Astrid Lindgren czy ilustratora Aloisa Carigieta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


+ dwa = 11

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 326 209 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony