Jestes tutaj: Home » LITERATURA » Anais Nin. Dziennik 1931-1934

Anais Nin. Dziennik 1931-1934

Anais Nin traktuje swój dziennik jak opium. Dzięki wydawnictwu „Prószyński i Spółka” zostajemy uraczeni tym narkotykiem.

„Dziennik” Anais Nin zaliczany jest do klasyki literatury erotycznej. Również sama pisarka uznaje go za dzieło swojego życia, na kartach, którego może ocalić własną tożsamość. Dokument ten jest jednym z najbardziej niezwykłych osiągnięć stulecia (burzliwe życie, ekscytujące wyznania, luksus i sława z jednej, cierpienie i śmierć z drugiej strony) i zdaniem Henry’ego Millera – przyjaciela i kochanka pisarki – może się on mierzyć z wyznaniami takich kontrowersyjnych artystów jak Rousseau, Abelard, Proust czy Petroniusz.

Zapiski Nin ogniskują się głównie wokół dwóch tematów: literatury i seksu – dwóch uzależnień pisarki. Ekscentryczna, szokująca i zupełnie nieprzystosowana do swojej epoki – to obraz artystki, jaki wyłania nam się z kart „Dziennika”.

Powodów, dla których warto sięgnąć po dziennik Nin jest wiele, można wyliczać na palcach: zamiłowanie do literatury faktu, autobiografii, miłość do Nin i jej twórczości, szukanie mocnych, nie tylko literackich, wrażeń. Trzy główne z nich przyciągają jednak najbardziej: wolność, wolność, wolność. Brak norm obyczajowych, wyzwolenie spod jarzma społecznych konwenansów i pisarka, która jak mantrę powtarza swoje wyznanie wiary: „wolno mi wszystko”, które dźwięczy w uszach długo i wyraźnie jak słynne „je ne regrette rien” Edith Piaf.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


6 × = dwadzieścia cztery

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 325 103 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony