Jestes tutaj: Home » WYDARZENIA » Polska » Oszustwo zwiększa szanse na przyjęcie dziecka do przedszkola

Oszustwo zwiększa szanse na przyjęcie dziecka do przedszkola

Nabór do przedszkoli jest powszechny i odbywa się według wytycznych Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz samorządów. Obowiązkiem gminy jest tworzenie w przedszkolach miejsc dla dzieci w wieku od trzech do sześciu lat. Niestety, tych miejsc wciąż jest za mało. Dlatego coraz częściej zdarza się, że rodzice składają fałszywe oświadczenia w ankiecie rekrutacyjnej, żeby zwiększyć szanse na przyjęcie dziecka do przedszkola.

W pierwszej kolejności placówka ma obowiązek przyjąć dziecko rodziców samotnie wychowujących potomstwo, decydującym kryterium jest też miejsce zamieszkania. W związku z trudnościami z zapisaniem dziecka do przedszkola, wielu rodziców świadomie podaje fałszywe dane dotyczące sytuacji rodzinnej, zatrudnienia czy adresu. Nie należą do rzadkości przypadki, gdy matka, która zadeklarowała, że jest samotna, upoważnia ojca do odbioru dziecka z przedszkola. Często zdarza się także, że rodzice, którzy zamieszkują na obrzeżach miasta lub poza nim, podają adres zamieszkania znajdujący się w pobliżu przedszkola, gdyż chcą, aby ich dziecko uczęszczało do placówki blisko ich miejsca pracy. Dyrektorzy przedszkoli nie mają obowiązku sprawdzać podanych przez rodziców danych. Nawet gdy do wydziału edukacji wpływają donosy o nieprawidłowościach, urząd i tak nie jest zobowiązany do interwencji. Władze miasta mogą jednakże zmusić dyrektorów placówek do wyrywkowej weryfikacji, czy rodzice rzeczywiście płacą podatki w mieście. Takim praktykom sprzeciwił się jednak główny inspektor ochrony danych osobowych.
Podobnie ma się sprawa z kryterium zatrudnienia rodziców. Ponieważ praca obojga rodziców zwiększa szanse na przyjęcie ich dziecka, są oni w stanie to udowodnić, przedstawiając fałszywe zaświadczenie o zatrudnieniu. I znów dyrektorzy placówek nie mają prawa tego zweryfikować, gdyż są to dane chronione ustawą o ochronie danych osobowych.

Specjaliści przekonują, że rodzice, którzy podają fałszywe dane w celu zwiększenia szansy na przyjęcie ich potomstwa do przedszkola, nie mają się czego obawiać. Nie mogą bowiem zostać obarczeni odpowiedzialnością karną za złożenie fałszywego oświadczenia, wynikającą z kodeksu karnego. Jedyną konsekwencją, z którą mogą się liczyć, jest utrata miejsca w przedszkolu.
Istnieje paląca potrzeba ustawowego uregulowania zasad przeprowadzania rekrutacji do przedszkoli i odbierania od rodziców niezbędnych zaświadczeń. Obecna ustawa o systemie oświaty nie określa zasad rekrutacji i nie przewiduje obowiązku poświadczenia informacji zawartych w ankiecie rekrutacyjnej. Jeśli ustawodawca uzna, że istnieje potrzeba pozyskiwania od rodziców starających się o przyjęcie dziecka do przedszkola szerokiego zakresu danych, dyrektorzy placówek będą mogli weryfikować prawdziwość składanych przez rodziców oświadczeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


− dwa = 3

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 324 808 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony