Jestes tutaj: Home » slider » Czas na sport

Czas na sport

Jako, że zima w tym roku była dla nas łaskawa, a wiosna zbliża się dużymi krokami, pora zastanowić się czy to nie czas na wprowadzenie zmian w swoim życiu i poświęcenie kilku godzin tygodniowo na ruch i aktywność fizyczną. Ludzie mieszkający w dużych miastach mają ograniczoną możliwość spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu i aktywność sportową, choćby przez znikające zielone przestrzenie, zakazy gier w piłkę na osiedlach, czy też fakt iż myślimy, że sport wymaga od nas nakładów finansowych, na sprzęt, ubiór itp.  Nic bardziej mylnego.

Jeszcze kilka lat temu na każdym osiedlu, w każdej bramie można było spotkać osoby grające w piłkę nożną, skaczące na skakankach, grające w „palanta” czy po prostu w berka. Ich zniknięcie z osiedli i ulic sprawiło iż coraz częstsze są głosy, że dzisiaj w społeczeństwie komputer i Internet zastąpił nam aktywność fizyczną. Nie zaprzeczam iż może poziom otyłości w społeczeństwie rośnie jednak nie przekłada się to moim zdaniem bezpośrednio na fakt, że kultura fizyczna jest mniej popularna. Moim zdaniem na przestrzeni ostatnich kilku lat nastąpiła zmiana sposobu uprawiania sportu a nie jego zanik na rzecz wirtualnego świata.

Wymieniać sposoby w jaki możemy dziś spędzać wolny czas na świeżym powietrzu można by długo, ja pokrótce postaram się przedstawić choć część z jakże bogatej oferty:

JOGGING  –  to chyba najtańsza i najbardziej popularna forma wyrobienia sobie kondycji fizycznej. Idąc w weekend ulicami naszych miast możemy łatwo zauważyć osoby w każdym praktycznie wieku samotnie (lub w większych grupach) biegnące przed siebie. Moda na ten sport (jak większość zresztą) przyszłą z zachodu i Polacy szybko się do niej przekonali.

NORD WALKING – tzw. „kijki” szczególnie u osób w starszym wieku, modne stało się maszerowanie przez parki i ulice z użyciem specjalnych kijów. Sport ten który podbił świat został zapoczątkowany w Finlandii, początkowo jako trening biegaczy narciarskich. Osoby uprawiające Nord Walkin rozwijają przez to wiele partii mięśniowych, a przede wszystkim przebywają na świeżym powietrzu co ma zbawienny wpływ dla ludzkiego organizmu.

JAZDA ROWEREM – rower dla wielu ludzi jest już nie tylko formą uprawiania sportu, ale stylem życia. W coraz bardziej zatłoczonych miastach zachodniej Europy rower już dawno stał się alternatywą dla korków ulicznych i kosztów parkowania aut w centrum miast. W Polsce również już nikogo nie dziwi fakt poważnie wyglądającego pana w garniturze jadącego rowerem do pracy. Nie pozostaje nic innego jak zachęcanie wszystkich do dołączenia do prawie 10% Europejczyków, którzy co dzień wsiadają na rower, oraz lobbować u naszych władz o większą ilość dróg rowerowych.

FITNESS, BASEN, SIŁOWNIA – jak grzyby po deszczu wyrastają w miastach różnego rodzaju kluby fitness, siłownie, gdzie bardzo szeroka jest gama aktywności fizycznej jaką możemy wybrać. Fakt karnet do klubów zazwyczaj do tanich nie należy. Jednak jeżeli nie zależy nam na profesjonalnych osobach które zajmą się rozwojem naszej kondycji, coraz więcej jest siłowni, czy miejsc gdzie możemy uprawiać aerobik, na świeżym powietrzu z wolnym do przyrządów dostępem. Należy jednak pamiętać żeby przecenić swoich możliwości ponieważ może się to skończyć kontuzją.

SPORTY ZESPOŁOWE – tu już zazwyczaj potrzebujemy zebrać grupę podobnych nam zapaleńców lub chociażby osoby towarzyszącej. Dla par są dostępne korty do tenisa, squash’a a nawet z rzadka postawione w parkach stoły to tenisa stołowego (ping-ponga). Dla większej ilości chętnych znaleźć możemy boiska do piłki nożnej, koszykówki czy siatkówki.

Jak widać oferta jest niezmiernie bogata, a wymienione przeze mnie możliwości to zaledwie ich ułamek. Jeżeli w parze z uprawianiem sportu pójdzie odpowiednia dieta i ograniczenie spożywania różnorakich używek, szybka poprawa samopoczucia, a przede wszystkim kondycji murowane.

One comment on “Czas na sport

  1. Madi64712 on said:

    Bardzo przyjemny artykuł, aż chce się zacząć ćwiczyć 🙂 Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


× dziewięć = 54

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 325 062 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony